Cesedin yanı başında tatil yaptılar! İşte tarihe damga vurmuş 13 fotoğraf

Kimi İkiz Kuleler'den aşağı çakıldı, kimi kucağında bebeğiyle tek başına bir orduya meydan okudu. İşte tarihe damga vurmuş 13 sarsıcı fotoğraf...

01.10.2019 15:40
1

Auschwitz toplama kampı

Paylaş
Auschwitz toplama kampı

Auschwitz toplama kamplarında çekilmiş bu fotoğrafta, Nazi doktoru Fritz Klein, cesetler arasında kaybolmuş durumda.

2

Kevin Carter

Paylaş
Kevin Carter

Kevin Carter isimli fotoğrafçının, Sudan'da çektiği bu fotoğraf, yıllarca konuşuldu. Açlıktan ölmek üzere olan Sudanlı çocuk ve başında bekleyen bir akbabanın yer aldığı fotoğraf, Carter'e Pulitzer ödülünü kazandırdı. Fotoğrafçı Carter, ödülü aldıktan birkaç ay sonra intihar etti.

3

Franck Fournier

Paylaş
Franck Fournier

1985 yılında Kolombiya'daki Navado del Ruiz yanardağının patlaması üzerine, Armero kenti yok oldu. Küçük Omayra Sanchez'in köyü de, patlamanın etkisiyle yerle bir olan köylerdendi. Talihsiz kız, 3 gün boyunca çamur içerisinde mahsur kaldı. Franck Fournier'in fotoğrafını çektiği küçük kız, ne yazık ki tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.

4

Steve McCurry

Paylaş
Steve McCurry

Haziran 1984'te çekilen bu fotoğraf, Steve McCurry'nin eseri... Karede yer alan Afgan kızı Sharbat Gula, o tarihte 12 yaşındaydı ve Pakistan'daki bir Afgan mülteci kampında kalıyordu. Fotoğrafın ön plana çıkmasında, National Geographic etkili oldu.

5

Jeff Widener

Paylaş
 Jeff Widener

1989 yılında, Jeff Widener tarafından çekilen bu fotoğrafta, Tiananmen meydanındaki ayaklanma sırasında, tanklara karşı ayakta duran genç bir Çinli yer alıyor. Gelen talimata rağmen sürücü, gencin üzerine tank sürmeyi reddetmişti.

6

Richard Drew

Paylaş
Richard Drew

11 Eylül 2001 saldırıları sırasında çekilmiş bu karenin sahibi Richard Drew... Fotoğrafta, bir vatandaşın İkiz Kuleler'den düşerken çekilmiş anı yer alıyor.

7

Malcom Browne

Paylaş
Malcom Browne

1963 yılında fotoğrafçı Malcom Browne, tüyler ürperten bir kare yakaladı. Fotoğrafta, Vietnamlı keşiş Thich Quang Duc, Budist karşıtı eylemleri protesto etmek için Saygon sokaklarında bedenini ateşe veriyordu.

8

Alberto Korda

Paylaş
Alberto Korda

1960 yılında, Alberto Korda tarafından çekilen bu kare, 20. yüzyılın en ünlü fotoğrafı ve grafik ikonu ilan edilmişti. Che Guevera, bu fotoğrafta, Havana'daki La Coubre patlamasında hayatını kaybeden kurbanların toprağa verilişini izliyor.

9

Luiz Vasconcelos

Paylaş
Luiz Vasconcelos

2009 yılında, Brezilya'da topraksız bırakılan köylüler, haklarını aramak için tüm dünyaya meydan okudular. Luiz Vasconcelos isimli fotoğrafçının yakaladığı bu karede, koca orduya tek başına kafa tutan bir annenin direnişini görüyoruz.

10

Javier Bauluz

Paylaş
Javier Bauluz

Hayatını kaybetmiş bir göçmenin yanında, umursamaz bir şekilde tatiline devam eden çifti gösteren bu fotoğraf, Javier Bauluz'e Pulitzer ödülü kazandırdı.

11
Eddie Adams
Paylaş
Eddie Adams

Komünist Halkın Devrimci Partisi'nin askeri kolu sayılan Viet Kong'un üyesi olan bir adamın, polis şefi tarafından sokak ortasında infaz edilişini anlatan bu kare, fotoğrafçı Eddie Adams'a Pulitzer'i getirdi. Korkunç kareyi fotoğraflayan Adams, gün geçtikçe ünlenen fotoğraf için, "Albay, tutsağı öldürdü, ben de fotoğraf makinemle albayı öldürdüm" ifadelerini kullandı.

12
Nick Ut
Paylaş
Nick Ut

1972 yılında Nick Ut tarafından çekilen bu fotoğrafta, Amerikan ordusunun, Vietnam savaşı sırasında kullandığı napalm bombardımanından kaçan kız çocuğu Kim Puch'un dehşete kapılmış hali yer alıyor. Kim Phuc'un üzerindeki kıyafetler, napalm bombardımanının etkisiyle yok olmuştu. Vücudunda ağır yanıkların oluştuğu genç kız, 14 ay boyunca hastanede kaldı ve 17 kez deri nakli operasyonu geçirdi. Bugün Pham Thi Kim Phuc evli ve iki çocuk annesi bir kadın...

13
Victor Jorgensen
Paylaş
Victor Jorgensen

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Times Square'da çekilen bu fotoğrafın sahibi Victor Jorgensen... Amerikalı askerin, bir hemşireyi öptüğü fotoğraf, bazı analistlere göre cinsel saldırı anı içeriyor.

Yorumlar (40)
1:YENI CEVRECI KIZ YELKENLIDE ELINDE PLASTIK SU SISESIYLE GORUNTULENMIS CEVRECIYMIS ONUNGIBILER SABAHLARA KADAR BIRA VE KENEVIR ICIYOR. BIRIDE O CIKMIS ZIRVALIYOR
HJKL:dünyanın gerçeklerinden uzak monoton alçak ciner medyası habertürkü olmaz olası yıkılasılar
DOĞRUCU:medeniyetten ve insanlıktan nasibi olmayan sömürgeci avrupası amerikası
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 15 Ağustos 2020 Cumartesi 20:38:51