Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

'Bana Bir Varoş Anlat'

03.03.2009 19:00
'Bana Bir Varoş Anlat'

Bahçeşehir Üniversitesi, Gazetecilik bölümü ikinci sınıf öğrencileri, okul gazeteleri için haber yapmakta kullandıkları fotoğraf makinelerini aldılar, ve İstanbul sokaklarına dağılarak varoşları çektiler. Rikkat SARICA, İstanbul'un iç içe geçmişliğini anlatan bu mükemmel pozu Gültepe'de yakaladı.

'Bana Bir Varoş Anlat'

Gubse Gamze TOKGÖZ'ün Sulukule'de çektiği bu fotoğraftaki küçük kızın neye sinirlendiği, ve oturduğu evin kapısının demir parmaklıklarını neden var gücüyle sarsmaya çalıştığı belli değil; ancak kızın yüz ifadesi ve parmaklıkları tutuş şekli tüm varoşların içlerinde gizledikleri isyanı dışarıya çıkarmanın simgesi gibi.

'Bana Bir Varoş Anlat'

Yine Sulukule'de, Çağdaş DÜZGÜN tarafından çekilen bu fotoğrafta görülen insanların hepsi o harabelerin içinde yaşıyor. Fatih Belediyesi'nin 2008 yılında boşalttırp yıktığı yerlerinden gitmemişler. Fotoğraftaki erkekler, diğerleri gibi işsiz; kadınlar, diğer kadınlar gibi, yani her günkü gibi yemek pişiyor, ve çamaşır yıkıyor. Burada ne oluyorsa, o harabelerin içinde oluyor; aynı arkadaki hamile kadının çocuğunu o harabelerin içinde doğuracak olması gibi.

'Bana Bir Varoş Anlat'

Yine Gültepe'den bir fotoğraf… Bu kez Gizem ARSLANTÜRK, bir evin içine evin sahibesiyle beraber giriyor, ve gördükleri karşısında yaşadığı şaşkınlığı seyreden sahibenin fotoğrafını, eviyle beraber çekiyor. Fotoğraftaki yer tek başına bir ev: bir evin hem oturma odası, hem mutfağı, hem banyosu, hem de “tuvaleti”.

'Bana Bir Varoş Anlat'

Bu fotoğraf Maslak/İstinye'den… Fotoğrafın arka planındaki derme çatma baraka, ve paslanmış ve parçalanmış tel örgülü duvar buranın bir varoş yerleşim yeri olduğunu çok iyi anlatıyor; fakat o iki çocuğun yüzünde öyle ifadeler var ki; o iki çocuk yüzünü dünyanın neresinden çekilmiş bir fotoğrafa koyarsanız koyun, hiç yabancı gelmez; onlar her zaman çocuk…Fotoğraf: Aydeniz ERTUNÇ

'Bana Bir Varoş Anlat'

Uğur KESKİN'in fotoğrafındaki kağıt toplayıcısı, yırtık pantolonlu bu çocuk; sağ elini arabasının tekerleğine dayamış, sol eliyle de fotoğrafının çekilmesini engellemeye çalışıyor. Bunun sebebi de herhalde yabancı bir yerde olmaktan duyduğu korkudur; çünkü çocuk o esnada Türkiye ve İstanbul'un lüks merkezi “Nişantaşı”nda bulunuyor.

'Bana Bir Varoş Anlat'

Bu fotoğraf, İstanbul'un okumuş, en entellektüel ve topluma karşı duyarlı insanlarının yaşadığı yer olarak bilinen Cihangir'de, Yusuf Mut tarafından çekildi.

'Bana Bir Varoş Anlat'

Fotoğraf: Özlem Aydemir – Gültepe

'Bana Bir Varoş Anlat'

Gubse Gamze Tokgöz'den bir kız fotoğrafı daha. Yer yine Sulukule, fotoğraftaki yüz ifadeleri bu kez sinirli ve saldırgan değil; ancak farklı olmayan çok önemli bir faktör var; tüm o “varoş”luğun içindeki “çocuk”.

'Bana Bir Varoş Anlat'

“Çocuğun” her şeyi, her yerde aynı; gülüşü, ağlayışı, sinirlenmesi, ve oyunu… Yer bi harabe de olsa, bir saray da olsa çocuk aynı çocuk, masumiyet aynı masumiyet. Fotoğraf: Çağdaş Düzgün - Sulukule.

'Bana Bir Varoş Anlat'

otoğraf: Gubse Gamze Tokgöz – Sulukule

'Bana Bir Varoş Anlat'

Fotoğraf: Gizem Arslantürk – Gültepe

'Bana Bir Varoş Anlat'

Fotoğraf: Gubse Gamze Tokgöz - Sulukule

'Bana Bir Varoş Anlat'

Karşı tarafında yemek yapan ailesini seyreden Sulukule'li bu adam, fotoğraf makinesinin kendisine doğrultulmuş olduğunun farkında; ancak makineye bakmıyor. Herkes için mutlaka bir anlam ifade edebilecek bakışlarla baktığı yer ise, ufuk değil, içinde yaşadığı harabelerin bir bölümü. Fotoğraf: Bilal TEYMUR Galeriyi Hazırlayan: Bilal TEYMUR

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Haziran 2020 Çarşamba 15:29:53