Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

21.09.2012 18:24

1

Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

21 aydır süren Balyoz davasında karar çıktı. Emekli komutanlar darbeye teşebbüsten hapis cezası aldı. İşte ilk tepkiler...

2

Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Gerekçeyi bilmeden bu konuyla ilgili açıklama yapmam doğru olmaz. Mahkeme kararından sonra bir de malum Yargıtay süreci var. Bizim Bütün temennimiz bütün arzumuz buradan haklı bir kararın çıkmasıdır. Devam eden süreçten sonra ortaya ne çıkar onu bilemem, gerekçeyi gördükten sonra yorum yapma imkanına kavuşabilirim.

3

Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

Balyoz Davası kararlarına tepki veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Vicdanını siyasi otoritenin emrine verene yargıç denmez" dedi. Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Silivri'de hakim var, savcı var, mahkeme var, adalet yok"

4

Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Balyoz davası kararı ile ilgili olarak "Kararın vicdanları kanattığı gün gibi meydandadır" diye konuştu.

5

Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Balyoz kararlarını "Bu nihai bir karar değil. Sonuç itibariyle Yargıtay aşaması var. Bu aşamadan sonra karar kesinleşmiş olacak. Şu anda adli süreç devam ediyor." ifadeleriyle değerlendirdi.

6

Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım: "Balyoz Planı" davasında kararın açıklanmasıyla ilgili olarak, "Hepimiz ümit ediyoruz ki demokrasi dışı hiçbir girişim, teşebbüs bir daha ülkemizde olmasın. Hukuk devleti, herkesin güven duyacağı bir anlayışa ulaşmış olsun" dedi.

7

Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

Gürsel Tekin: Burada adil bir şey çıkmayacağını biliyorduk. Ama bu kadar yüksek düzeyde bir kararın çıkacağını tahmin etmiyorduk. Gerçekten şok oldum ben. Böylesi hukuk sisteminden utandığımı söylemek istiyorum. Elbette mutlaka suç unsurları vardır, ama böylesi iç barışın zedelendiği, terörün hortladığı ortamda Türkiye'de iç barışı zedeleyecek diye düşünüyorum.

8

Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

Özcan Yeniçeri: Böyle bir kararı bekliyordum. O kararı veren yargıçlara söylüyorum. Sayın Engin Alan yerine kendileri olsaydı verilen emri yerine getirmeyecek miydiler diye soruyorum. Demokratik hukuk sisteminde genel mahkemeler ve ihtisas mahkemeleri olur. Özel mahkemelerin uygulamalarıyla ilgili şikayetler o kadar ayyuka çıktı ki, en sonunda bir karar alındı. Şu anda bu mahkemeler yok hükmündeler.

9

Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

CHP Milletvekili Ali Özgündüz, Kararda hukuk katliamı yaşandığını söyledi. Özgündüz, "Savunma hakkı ihlal edildi. Avukatlar olmadan karar verildi. Bu Türkiye'de bir ilk. Bir hukuk katliamı yaşanmıştır" dedi.

10

Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

Balyoz Davası'nda MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'ın 18 yıl ceza alması MHP'de tepki yarattı. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, "Üzgünüm böyle bir sonuç çıkmasından değerlendirme yapılacaktır" derken Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, "İtirazımızı Yargıtay'da yapacağız" dedi.

11
Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

Mehmet Baransu: "Ben bundan sonra bu karar üzerine ordunun darbe işlerine gireceğini zannetmiyorum. Bundan sonra ordunun arşivlerinde büyük bir temizlik yapılacak. Ve eğer varsa benzer darbe planları yok edilecektir. Ancak hukuki düzenleme yapmazsak, alt yapısını düzenlemezsek Türkiye'de darbe ihtimali bence her zaman var" dedi.

12
Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

Nazlı Ilıcak: Bu karar askeri vesayetin sonlanmasına katkı sağlayacaktır. Hesapların sorulduğu bir döneme geldik. Bu yargılama hızlı oldu. Süratle neticelendi. TSK, zaten artık kışlasına çekilmiş bir manzara arzediyor. Kanuna aykırı olarak düşünmemişlerdir. Bunu bilselerdi buna kanaat etmezlerdi.

13
Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

Fikret Bila: 2 yönlü etkisi olacağını düşünüyorum. Bu karar TSK'da bundan sonraki darbe düşüncesini caydırıcı yapacaktır. Böyle bir olayın bir daha yaşanmayacağını düşünüyorum. İkinci katkısının ise adil yargılama olacağını düşünüyorum. Bundan sonraki yargılama süreçlerinde zanlıların hakları bakımından değişiklik olabilir. Daha adil ve süratli yasal düzenlemeler yapılabilir. İnsan hakları açısından Türk Hukuk Sistemi'ne yararı olacaktır.

14
Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

Çetin Doğan'ın avukatı Celal Ülgen:Bugün Türk yargı tarihinde kara bir gün ve kara bir leke olarak görüyorum. Bu karar, hukuki düzlemde verilmiş bir karar değildir. Savunmalar reddedildi. Avukatların dijital verilerle olan isteği reddedildi. Bu tür bir karar verileceğinin ishası daha önceden yapıldı ve biz bu kararın bu şekilde verileceğini çok önceden biliyorduk. Ortada bağımsız bir mahkeme ve yargı yoktur. Siyasi iktidarın arka bahçesi olan bir yargı vardır.

15
Balyoz Kararları İçin Kim Ne Dedi?

Mahkemenin verdiği Balyoz Davası kararının ardından açıklamalarda bulunan Orgeneral Çetin Doğan'ın Kızı Pınar Doğan, adil bir yargılama süreci olmadığını ve mahkemenin bütün sahtecilikleri ortaya koyan delilleri dinlemeyi reddettiğini söyledi.

YORUMLAR

    Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.