Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

20.10.2008 16:45

1

Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Türkiye gündeminden uzun süredir düşmeyen ve 'Asrın davası' olarak nitelendirilen Ergenekon davasının ilk duruşması bugün yapıldı. Silivri Cezaevi'nde görülen duruşmaya, salonun dar olması nedeniyle yaşanan gelişmeler damgasını vurdu. Tutuklu 46 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 23 Ekim Perşembe gününe erteledi.

2

Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel; Ergenekon davasında Danıştay saldırısına ilişkin iddialara yer verilmemesi, İşçi Partililerin Anayasa Mahkemesi'nde yargılanması, mahkeme üyelerinden Hakim Sedat Sami Haşıloğlu'nun reddi ve yargılamanın başka bir salonda yapılması taleplerinin reddedilmesi yönünde mütalaa verdi.

3

Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya gelmedi. Mahkemeye sunulan Özel Amerikan Hastanesi'nin verdiği 15 Ekim 2008 tarihli raporda, Selçuk'un 14 Nisan 2008 tarihinde açık kalp ameliyatı olduğu ifade edildi.

4

Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava öncesi Silivri Cezaevi önündü sabah saatlerinden itibaren hareketlilik yaşandı. Sanık yakınları, avukatlar, basın mensupları ve sanıklara destek vermek için gelen göstericiler, cezaevi yerleşkesi önünde toplandı. Pankart açan göstericiler sanıklar lehine slogan attı.

5

Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

İki karşıt grup arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Cezaevi ana kapısındaki kimlik kontrolünün ardından duruşmayı izleyecek sınırlı sayıdaki basın mensubu cezaevine alındı. Ziyaretçi girişinde kayıt yaptıran ve detaylı aramadan geçirilen basın mensupları, yaklaşık 100 metre arkada bulunan duruşma salonunun bulunduğu binaya alındı.

6

Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Yine davanın tutuksuz sanıklarından İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, cezaevine eşiyle birlikte geldi. 800 sayfalık savunma hazırladığını söyleyen Alemdaroğlu, 'Burada bize çin işkencesi yapılıyor. Yargılama salonu İstanbul'a uzak. Tuvaletlerinde el kurulanamıyor.' dedi.

7

Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Duruşmaya girişte güvenlik önlemleri nedeniyle gecikme olunca büyük izdiham yaşandı. Hatta davanın önemli sanıkları bile saatlerce süren bekleyişin ardından cezaevine girebildi. Bu karmaşanın mağdurlarından biri olan Kemal Alemdaroğlu sinirlendi anca espri yapmadan da geçmedi. Alemdaroğlu, güvenlik görevlilerine 'Bir numara dediğiniz sanık burada. Bir numara benim. Hadi hemen alın da yargılayın' diye seslendi.

8

Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Bir başka sanık vekili de, sanık vekillerinin ayakta durduğunu ve belgeleri inceleyip mahkemeye sunma şartlarının bulunmadığını belirtti. Sanık vekillerinden ünlü ceza hukukçusu Prof. Dr. Uğur Alacakaptan, “Bu koşullarda sağlıklı duruşma yapmak imkansız. Ne sanıklar ne de avukatlar miting havasında duruşma yapamazlar. Hem sorgulama hem savunmanın layıkıyla yapılacağı bir duruşma ortamının sağlanmasını talep ediyoruz' dedi.

9

Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Mahkeme Başkanı Şengün de, 'Mahkeme belli olmadan, her nasılsa, nereye hizmetse burası mahkeme salonu olarak yapılmış. İstanbul'da bu şartlara uygun bir yer bulunamadı. Bu şartlardan her ne kadar siz şikayetçiyseniz ben de şikayetçiyim. İstanbul şartlarında ancak böyle bir yer temin edildi. Yeni bir salon yapmak en az üç ay sürer' diye konuştu.

10

Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Alacakaptan, sanıkların bir gün dahi fazladan tutuklu kalmasının düşünülemediğini ve iddianamenin çok özensiz ve düzensiz hazırlandığının belirtmesi üzerine Mahkeme Başkanı Şengün, “Onları daha sonra konuşacağızö yanıtını verdi.

11
Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Bir başka sanık vekili de, avukatlara duruşma salonuna alınırken yapılan kötü muameleye dikkat çekti. Avukatların cep telefonlarının, lap toplarının ve her türlü elektronik cihazlarına el konulmasının ardından., avukatlık kimliklerine de el konulduğunu belirtmesi üzerine bir sanık, “Şimdi senin sorunun önemli değil, kes sesini' diye tepki gösterdi.

12
Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Mahkeme başkanı Şengün, yaşanan tartışmalar sonrası ara karar vermek üzere sanıkları, ziyaretçileri ve vekillerini duruşma salonunun dışına çıkarttı.

13
Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Hasan Hüseyin Özefe, Sedat Sami Haşimoğlu, duruşmaya savcı olarak da Nihat Taşkın ve Mehmet Ali Pekgüzel katıldı. Duruşmayı izlemeye DTP'li milletvekilleri Hasip Kaplan, Sırrı Sakık ve pek çok DTP'li milletvekilinin yanı sıra CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü katıldı.

14
Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

İlk duruşmaya 46'sı tutuklu toplam 86 sanık katıldı... Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İşçi partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yine emekli asker Muzaffer Tekin, Avukat Kemal Kerinçsiz, Kuvayı Milliye Derneği Başkanı Fikri Karadağ, Sami Hoştan, Sedat Peker, Drej Ali Lakaplı Ali Yasak tutuklu olarak hakim önüne geldiler...

15
Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinde bulunan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Perinçek'in 'Davaya Anayasa Mahkemesi bakmalıdır' şeklindeki talebinin reddini istedi. Savcı Pekgüzel, Sanık Kemal Kerinçsiz'in müdafi avukatlar arasına oturma isteğinin de reddedilmesini talep etti.

16
Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Davaya İstanbul 13'üncü ağır ceza mahkemesi bakıyor, mahkeme heyeti üç kişiden oluşacak. Savcılık koltuğunda, Ergenekon iddianamesini hazırlayan üç savcıdan ikisi oturacak, bilinen Zekeriya Öz'ün o koltukta olmayacağı...

17
Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Bu arada, gelişmeleri kamuoyuna canlı aktaran Samanyolu TV (STV) ve Kanal 7'nin yayınları, Tuncay Özkan'ın fotoğrafını taşıyan grup tarafından engellenmeye çalışıldı. Bariyerleri geçen grup, yüksek sesle slogan atarak muhabirin sesini bastırmak istedi. Televizyoncular bütün zorluklara rağmen yüzyılın davasını kamuoyuna aktarmaya devam etti.

18
Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Tarihi duruşmada başka bir ilk de yaşanacak...Mahkeme salonunun hemen yanında 'görüntü ve ses kaydının yapıldığı' bir oda oluşturuldu, bu odada gizli tanık bulunacak, yanında sadece hakim olacak, tanığın sesi ve görüntüsü bozularak mahkeme salonuna aktarılacak.

19
Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Duruşma salonunda katip bulunmayacak, yaşananlar ve söylenenler, kameralar tarafından kaydedilecek, bunlar daha sonra deşifre edilip kağıda dökülecek.

20
Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Mahkeme başkanı ve sanık avukatları gizli tanıklara soru sorabilecek, cevap alabilecek ama bunu mikroofon ve kamera aracılığyla yapacaklar...

21
Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

İddianamenin bitmesinin ardından sıra sanıkların kimlik tesbitlerine gelecek. Tesbitler de tamamlandıktan sonra önce tutuklu sanıkların ifadeleri alınmaya başlanacak, sonrasında tutuksuzlara geçilecek. İfadeler bitene kadar da duruşmaya hergün devam edilecek, mağdur ve tanıklarsa davanın ikinci duruşmasında dinlenecek.

22
Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Savcılar Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın ilk iş olarak, 441 klasör ekleri bulunan tam 2455 sayfalık iddianameyi sanıklara okuyacak, suçlarını bir kez daha dile getirecek...Okuma süresinin kaç gün süreceğiyse tam olarak bilinmiyor...

23
Asrın Davasından İnce Ayrıntılar

Peki bugün yargılanmaya başlanacak sanıklar için ne kadar ceza isteniyor... Cezalar 1 yıldan başlıyor,ömür boyu ağırlaştırılmış hapse kadar uzuyor.. En fazla ceza emekli general Veli Küçük için isteniyor..Tam 194 yıl ila 435 yıl arasında.... İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek, 417 yıl, İlhan Selçuk, Kemal Alemdaroğlu, Sevgi Erenerol, Muzaffer Tekin için de 217 yıldan başlayıp, 500 yıla kadar uzanan hapis cezaları isteniyor.

YORUMLAR

    Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
    Çok Okunan Fotogaleriler