Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

18.07.2016 11:28

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, her gün okuduğumuz yazarların 15 Temmuz darbe girişimi hakkındaki yorumları için foto galeri sayfamızı ziyaret edin. Darbe girişimi sonrası çeşitli gazetelerdeki yazarlar 15 Temmuz hakkında birçok yorum yaptı.

1

Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

15 Temmuz gecesi yaşanan askeri darbe girişiminin ardından, hangi yazar ne yorum yaptı sizler için bir araya getirdik...

2

Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

AHMET HAKAN / HÜRRİYET /"Darbecilerin 10 salaklığı" / BİRİNCİ SALAKLIK: İki köprüyü zapt edip sekiz-on jeti alçaktan uçurarak ülkeye egemen olacaklarını sandılar. - İKİNCİ SALAKLIK: Sanki ta Talat Aydemir zamanındaymışız gibi TRT'de köhne bir bildiri okutup işi bitireceklerine inandılar...

3

Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

SÜLEYMAN ÖZIŞIK / İNTERNETHABER / "Darbenin hiç bilinmeyenleri..." / Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu darbe ordu içinde emir komuta zincirine uymayan belli bir kesimin planı olsa da, ben şahsen darbecilerin iddia edildiği gibi küçük bir azınlık olduğuna inanmıyorum. Şundan net olarak eminim ki darbeye ilk etapta fiziken destek vermeyen pek çok komutan, sonuca göre hareket etti.

4

Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

Bu komutanlar, "Darbe başarılırsa darbecilerden, başarılmazsa iktidardan yana tavır koyarız" düşüncesiyle uzun süre gelişmeleri izledi! Dikkat edin!

5

Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

ÜÇÜNCÜ SALAKLIK: Menderes asılırken bir mantar tabancasının bile patlamamış olmasına fazlaca güvenip vatandaşın olup bitene razı olacağını düşündüler. DÖRDÜNCÜ SALAKLIK: Güya kurmay falan olmalarına rağmen strateji ve planlamadan zerre nasip almamış sersemlikler yaptılar.

6

Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

ENGİN ARDIÇ / SABAH / "Delikanlı burjuva neredesin haney?" / Dikkat ederseniz, darbeye karşı çıkan, direnen halktır. Halkın dibidir. Tankın önüne yatanların, üstüne çıkanların arasında bir tek "burjuva" yoktur. Burjuvazi ya Ege'de ya Akdeniz'de cup cup denize atlamaktadır, bir kısmı da yurt dışı gezisindedir (kimisi teknede, bazıları da "arkadan çekişli yiğitlerin kalesi" sayılan Mikonos'ta falan...) Tankın önüne yatanların, üstüne çıkanların arasında "aydın" da yoktur. Burjuva, Tayyip Erdoğan'ın "sokaklara çıkın" çağrısına kılını bile kıpırdatmaz. Ölen gene gazeteci arkadaşımız olur. Burjuva, minarelerden yükselen "sela"yı da hoş karşılamaz. En fazla, gece vakti korkar.

7

Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

ABDÜLKADİR SELVİ / HÜRRİYET / "O gece yaşananlar..." / Asker içinde bir hareketlilik olduğu anlaşılıyor. Komutanların hiçbirinin telefonuna ulaşılamaması kuşkuları derinleştiriyor. İlk başta darbe girişiminin emir komuta zinciri içinde olup olmadığı değerlendirmesi yapılıyor. Kısa bir süre içinde asker içinde bir grubun kalkışması olduğu tespit ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan hiç tereddütsüz direnme kararı alıyor, 1. Ordu Komutanı'yla yaptığı görüşme üzerine İstanbul'a doğru yola çıkmaya çalışırken CNN Türk'e bağlanıp, millete sokağa çıkma çağrısı yapıyor. Erdoğan böylece darbecilerin yaydığı, “Erdoğan hayatta değil” söylentisini boşa çıkarıyor.

8

Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

Başbakan Binali Yıldırım o sırada Tuzla'daki evinde. Başbakan'a ilk ulaşan isimlerden birisi Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ oluyor. “Ben 12 Eylül'ü yaşadım, 28 Şubat'ı Muhsin Yazıcıoğlu ile önleyen ekibin içindeydim, olağanüstü bir şey seziyorum” diyor. Başbakan, “Ben de bir şey seziyorum.

9

Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

Beş vakit ezanı da hoş karşılamadığı gibi. Aslına bakarsanız, ezanla sela arasındaki farkı bile bilmez. Bu memlekette, "bu yıl hac mevsimi kurban bayramına denk geldi" yazanlar bile görülmüştür. Bu memlekette, "zabitlikten matrut" bir Erdoğan düşmanının "ezan sesinden rahatsız oluyorum, bu ne iğrenç bir din" şeklinde yazı yazdığı bile görülmüştür! "Beyaz Türk", darbenin bastırıldığını öğrenince, içinden, kendi kendisine bile itiraf edemediği bir "tüh be" çekmiştir... Şimdi maşallah bütün muhalif basın demokrasi havarisi kesildi, ortalık hamasetten geçilmiyor. Başka çareleri yoktur ki... Fethullah'ın varakparesi bile "demokrasi kazandı" dedi, ibretlik bir sayıdır, saklanması gerekir.

10

Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

MELİS ALPHAN / HÜRRİYET / "Darbeyi atlattık da... Peki ya linç kültürü?" / Çalıştığı CNN Türk'e gitmeye çalışan eşimi birkaç kez arayıp ulaşamazken televizyonda askerlerin kanala baskınını izleyip dehşete kapılıyorum. Sonunda 10 saniyeliğine de olsa konuşabiliyorum. “İyiyim. Ama gelirken benzinlikte saldırıya uğruyordum” diyor; çok anlamasam da o anda sesini duyup rahatlıyorum. Sonra olayın detayını öğreniyorum: Bağcılar'da benzin alırken istasyona iki minibüs dalıyor. İçlerinden bir grup iniyor ve “Kim benzin alıyor lan!” diye bağırarak sopalarla arabalara vurmaya başlıyorlar. O sırada eşim pompayı arabadan çekip kaçıyor. Hızlı davranmasa, olabilecekleri düşünüp dehşete kapılıyorum.

11
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

SALİH TUNA / YENİ ŞAFAK / "Bu darbede ‘parmağı olsa da olmasa da' ha?!" / Pensilvanya'nın asker üniformalı teröristlerinin yediği haltı bir cümleyle hülasa et deseler hiç düşünmeden şunu derdim: “Milleti bombaladılar, Yunanistan'a kaçtılar…” İmkanını bulsalardı Yunanistan yerine elbette “anavatanlarına” kaçarlardı. Anavatanları neresi mi? Hani, ABD'den telefon bağlantısıyla canlı yayına katılan Ahmet Turan Alkan adlı eski zaman yazarına Ali Bulaç, “hocam… anavatandasın…” demişti ya, onu diyorum.

12
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

Yunanistan'a kaçamayanlar da zaten anında yakayı ele verdiler. Esasen şehid kanlarıyla sulanan bu toraklarda ne kaçacakları ne de yatacakları bir karış yer vardır. Meclis'i yâni milletin iradesini bombalayan, ve milletin F 16'larıyla milletin üstüne bomba yağdıran, milletin tanklarıyla milleti ezen bu alçakları toprak bile kabul etmez.

13
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

Tam o sırada Hürriyet'in foto muhabiri Selçuk Şamiloğlu'nun dağılmış yüzünün fotoğrafları geliyor. Sonradan öğreniyoruz ki köprünün üzerindeki vandallar Selçuk'u darp ediyorlar, “Bunu köprüden atalım, kurtulalım” diyenler oluyor; öyle bir şiddet ayini ki bu, polis bile Selçuk'u ellerinden çekip alamıyor. O gece de, ertesi gün de bitmek bilmiyor. Köprünün üzerinde tank, sivil bir motosikletliyi havaya uçuruyor... “Bu nasıl olabilir? 12 Eylül'de bile bunu yapmadılar” derken TBMM bombalanıyor! Bir grup vahşinin köprünün ortasında boğazını kestikleri söylenen askerin kanlar içindeki görüntüleri sosyal medyaya düşüyor. Ardından videolar geliyor; “4 tanesini öldürdük, sonuncu kaldı. Vurayım içim rahatlasın” diyor vandallardan biri.

14
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

RASİM OZAH KÜTAHYALI / SABAH / "Her Fethullahçı robot teröristtir. İstisnası yoktur..." / Türkiye sınırları içinde ve dışında olan her Fethullahçı potansiyel teröristtir. Kendisine Fethullah denen psikopat "git canlı bomba olarak kendini patlat" dese yapmayacak bir Fethullahçı bile yoktur... Bunlar insan değil sürüdür... Cani katiller sürüsüdür Fethullahçılar... Fethullahçı robotları teker teker insan olarak gören herkes yanılır ve millet olarak topluca yanıldığımız için 15 Temmuz vahşeti başımıza geldi. 15 Temmuz ihanetinden sonra hâlâ "Masum Fethullahçılarla suça bulaşanları ayıralım" diyenler de alçak ya da salaktır...

15
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

FEHMİ KORU / FEHMİ KORU'NUN GÜNLÜĞÜ / “Devletin ‘karşı-darbe planı' vardı” diyorum ve ayakta alkışlıyorum…" / Yakınlık bazen gören gözleri görmez hale getirir. Dün ‘Darbe'nin beyni Gülen olabilir mi? Olmasa da oldu bile' başlıklı yazıma gelen tepkiler bu evrensel gerçeği bir kez daha doğruladı. İnsanlar böyle bir şeyi sevdiklerinin yapmış veya yaptırmış olabileceğine inanamıyorlar. İnanamamak olağan, ama bir noktaya kadar… Yazımda, alelacele ikamet ettiği çiftliğin bulunduğu Saylorsburg'a davet edilmiş yabancı gazetecilerden, daha önce yazısını yayımladıkları için aralarında ünsiyet olduğunu düşündüğüm İngiliz Financial Times gazetesi muhabirine, Fethullah Gülen'in, “Bizim işimiz değil” dedikten sonra, “Suçlu aranacaksa, bunu pekâla Erdoğan'ın partisi düzenlemiş olabilir” dediğine bazıları inanamadı.

16
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

Faruk Mercan da, arayı bulmak üzere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Tayyip Erdoğan'a getirdiğim Fethullah Gülen imzalı mektubu, kitabımda anlattığım gibi, bizzat kendisinin yazmayı teklif ettiği bilgisinin doğru olmadığını, mektubun benim ısrarlarım sonucu ve eski âşinalığımıza hürmeten, yazılmak zorunda kalındığını iddia etmişti. Doğrusu benim anlattığım gibidir. Başarısız darbe girişimi öylelerine en kötü darbe; sonucu, dünyanın hiçbir yerinde kabul görmemek olabilir… Üzücü, ama gerçek…

17
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

Meselemiz TSK ve diğer devlet kurumları içindeki Fethullahçı teröristler ve bunların şerefsiz işbirlikçileri olsa bu mesele kolay çözülürdü. Fakat mesele bunun da ötesinde hipnozlanmış halde yaşayan ve Fethullah Gülen denen manyağın tek talimatıyla ülkenin her yerinde canlı bomba olarak kendini patlatabilecek cani sürüsüdür. Bu sürünün tamamı Gülen'i mehdi olarak görüyor. Seçilmiş özel şahıs olarak görüyor. Bu delirmiş Fethullahçı sürüsü Pensilvanya'yı Tanrı gibi görüyor. O sebeple Fethullah'ın her korkunç emrine uyar bunlar. Hasan Sabbah'ın Haşhaşi ordusu bu Fethullahçılar yanında çırak kalır.

18
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

HİLAL KAPLAN / SABAH / "Tanklara karşı ‘tiyatro'!" / Gezi kalkışmasından iki yıl önce 'diktatörü devirmek için Taksim'de insan toplamak' merkezli senaryosu olan bir tiyatro oyunu vardı. Bildiğim kadarıyla başrol oyuncusu da şu an yurtdışında yaşıyor. Ancak Gezi kalkışmasına karşı olanlardan herhangi birisinin, 'TOMA'lar insan ezdi, helikopter portakal gazı sıktı' gibi atılan onca yalana rağmen 'bunlar tiyatro' dediğini hatırlamıyorum.

19
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

ORHAN BURSALI / CUMHURİYET / "RTE, darbe olasılığını görmüş ve ‘bırakın, tepeleriz' demiş olabilir mi?" / RTE darbe olabileceğini güçlü bir olasılık olarak biliyor-görüyor muydu? Eğer böyleyse, darbeyi önlemek için neden ciddi önlemler almadı? “Hele bir harekete geçsinler, topu açığa çıkar ve hepsini tepeleriz” diye düşünmüş olabilir mi?

20
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

RTE'nin masasına konan istihbarat raporlarından haberdar değiliz. Ama bu tür subayların en azından general düzeyinde çok sayıda varlıkları konusunda, Balyoz ve Ergenekon, Askeri Casusluk gibi davalarda yargılanarak sonra beraat eden ama emekli edilen subaylar isim isim sayılıyordu. RTE masasında bu bilgilerin olmaması mümkün değil.

21
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

15 Temmuz gecesi, tanklar insanları yarıp geçti, arabalarının içindeki insanları ezip geçti, üzerimize uçaksavar silahlarıyla tüfeklerle ateş açıldı, 161 şehidimiz 1440 yaralımız var. Yabancı işgalinde bile dokunulmamış Meclisimiz bombalandı. MİT binası doçka'larla dövüldü. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bombalandı. Ama 'bunlar hep kurgu, tiyatro', öyle mi?!

22
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

METE YARAR / KARAR / "Ülkemin en karanlık gecesi" / Ülke kör bir karanlıktan ve uzun bir geceden çıktı. Dışarıdan baktığınızda her şey Boğaz Köprüsü üzerinde yaşanmış gibi gözüküyor. Yaşananların perde arkası ise bir toplumun kaldıramayacağı kadar kirli ve karanlık. Neden kaldıramayacağı diyorum. Çünkü herkes en yakınlarına sızmış kişiler tarafından ya öldürüldü ya yaralandı ya da rehin alındı. Daha da büyüğü kendisini koruyacağına inandığı ve canını teslim ettiği sözde askerler tarafından ateş altına alındı.

23
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

Aldatılmışlık ve güvensizlik hisleri dünyanın en garip duygusudur ve kaybedildiğinde yerine konması da oldukça güçtür. Bir de bunu yaşayanların omuz omuza sırt sırta birbirlerine dayanarak görev yapan güvenlik güçleri olduğunu düşünün. Dün gece kaybedilen bu duyguydu. Yerine konması belki hiç mümkün olmayacak.

24
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

KURTULUŞ TAYİZ / AKŞAM / "Darbenin seyrini değiştiren 10 dakika" / Hiyerarşi dışı darbe girişimlerinden sonuç alma ihtimali sınırlıdır; imkanları sınırlı olan cunta, bu eksikliğini şiddet dozajını arttırarak gidermeye çalışır. Fethullahçı cunta, hiyerarşiden alamadığı gücü, savaş uçaklarını ve helikopterleri devreye sokarak, Meclis'i bombalayarak, halkın üzerine helikopterlerle ateş açarak, 161 vatandaşımızı şehit ederek ve 1440 vatandaşımızı yaralayarak elde etmeye çalıştı. Fethullahçı darbenin başarıya ulaşmaması için aslında teorik olarak herhangi bir engel yoktu.

25
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

Hava Kuvvetleri'ne ait çok sayıda savaş uçağını kontrol eden, Meclis'i ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni bombalayarak ülkeye ve millete zarar vermede ne kadar kararlı olduğunu gösteren; Genelkurmay Başkanı'nı ve kuvvet komutanlarını rehin alan cunta, Erdoğan'ı kaldığı otelde ele geçirselerdi veya şehit etselerdi darbe başarıya ulaşmaz mıydı?

26
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

NECATİ DOĞRU / SÖZCÜ / "Ordu buysa! Biz yanmışız!" Genelkurmay Başkanı! Rehin (teslim) alındı. Darbecilerle vuruşmadı. En yakınındaki “Fethullahçı darbecilerinden” birisiydi de gafil mi avlandı? Makamında silahsız oturuyordu ve üstüne aniden çullandılar, enterne ettiler. Neler oldu bilmiyoruz? Varsayalım. Kurmay Başkanı gafil avlandı. Peki öbür komutanlar! Kara, hava, deniz, jandarma, donanma komutanları da vuruşmadılar. Ölmediler. Öldürmediler. Rehin oldular. Kimisi 12 saat. Diğeri 24 saat. Öbürü 48 saat. Bu kadar tesadüf! Bir açıklaması olmalı.

27
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

MİT'e vidalı gazete yazarlarının köşelerinde yazdıklarına göre MİT Başkanı ve yardımcıları, rehin alınmayı kabul etmedi, “sabaha kadar çatıştık” dediler. 1. Ordu Komutanı da vuruştu, teslim olmadı ve tanklarının köprübaşlarını tuttuğu, F-16'ların Meclis binasını kurşunladığı saatlerde Cumhurbaşkanı'nı tatil yaptığı otelden arayıp “Sayın Cumhurbaşkanım, siz meşru Cumhurbaşkanısınız. Size bağlıyım. Ankara'ya gitmeyin. İstanbul'a gelin, ben sizin güvenliğinizi sağlarım” dedi.

28
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

TAHA AKYOL / HÜRRİYET / "Tahribat" / DARBELER büyük tahribat yapar fakat hiyerarşi dışı darbe girişimlerinin tahribatı daha korkunç olur. İşte 15 Temmuz cuntasının yarattığı korkunç tahribat... Tahribat darbeci katillerin 161 asker ve sivil vatandaşımızı şehit etmesinden ibaret değil. Kamu kurumlarını bombalamaktan da ibaret değil... 15 Temmuz darbe teşebbüsü orduda ve yargıda çok büyük tahribat yarattı. Ordunun ve yargının süratle olağan hiyerarşiye ve profesyonel işleyişe dönebilmesi için herkesin çok özenli olması, Türkiye'nin geleceği için hayati derecede önemlidir.

29
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

BAĞIMSIZ, TARAFSIZ YARGI Cemaat'in okul açmakla yetinmeyip emniyet, yargı ve orduda teşkilatlandığı ve bu kurumlarda siyasi eylemler yaptığı bellidir.

30
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

MEHMET TEZKAN / MİLLİYET / "Kalkışma'nın ayak izleri" / Kafalarda uçuşan sorular var.. Tartışılan konular var.. Açıklanamayanlar var.. En önemlisi şu; darbe girişimi amatördü.. Veya bize öyle geldi.. Ekrana yansıyan kısmı çapulcu, maceracı askerlerin başkaldırısı gibiydi.. Öyle ya.. Köprüleri tutan yüz-iki yüz asker, havaalanını ele geçiren elli atmış asker.. Polis merkezlerini teslim almaya çalışan bir avuç darbeci.. İki-üç F-16, üç-beş skorsky, on-on beş tank, bir o kadar zırhlı araç.. Darbe böyle mi olur dedik..

31
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

Diyorum ki; ya birileri vazgeçti.. Ya birileri darbecilerin emrini yerine getirmedi.. Ya birileri direndi.. Ya birileri kılını kıpırdatmadı.. Veya hepsi.. Başka izahı yok.. Neden mi böyle düşünüyorum.. Genelkurmay Başkanı'nı, kuvvet komutanlarını derdest ediyorsun.. Devreden çıkartıyorsun; Ankara'ya hakimmiş gibi görünüyorsun ama İstanbul'da çuvallıyorsun.. Öteki kentlerde fosluyorsun.. Garip değil mi?

32
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

ARSLAN BULUT / YENİÇAĞ / "Kurgu darbe mi yoksa panik mi? / Bazı endişeleri paylaşmam gerekiyor ki, gerçekler ortaya çıkarılabilsin... Kimya Yüksek Mühendisi Burhan Savaş yazmış: "Doğan Medya, Tayyip Erdoğan'ı, 'darbe' sırasında 3 G cepten ekrana taşıdı. Ve tabii Tayyip Erdoğan'ın coğrafi yeri de o anda darbecilerin eline düştü. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na ilk saniyede el koymayan darbeci geri zekâlı mı? Neden, güya saatler sonra işgal edildi de bütün televizyon yayınları kesilmedi? Ulan bu nasıl Amerikan Darbesi? Siz bir Amerikan darbesinin uzay çağında Türkiye'de başarısız olabileceğine nasıl inanırsınız? 15 Temmuz'daki oyun, 'matruşka darbe'dir. Olaylara, çok acele hükümler koyuyoruz."

33
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

Emekli gazi subay Abdullah Ağar, "Asıl hedefi iç savaş olan, dış istihbarat güdümlü darbe girişimi" başlıklı yazısında olayı şöyle değerlendirdi: "Gitti geldi Türkiye! Başarsalardı, Türkiye bambaşka bir geleceğe ve iç savaşa uyanacaktı. Bitecektik. Artık Türkiye'mizin üst üste maruz kaldığı darbelerle Iraklaştırılmaya ve Suriyelileştirilmeye çalışıldığını anlamamız gerekiyor. Duygusal hezeyanlardan, öfkeden, şiddetten, ayrılıktan, bizi birbirimize düşürmeyi amaçlayan 'bilinçli veya bilinçsiz' kurgulardan uzak durun lütfen."

34
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

FATİH ÇEKİRGE / CUMHURİYET / "O gece Samsun'da 2 bakanla ne yaşadık" / SAMSUN'un Fevzi Baba Lokantası'nda bir akşam yemeği... Mevlüt Çavuşoğlu Azerbaycan'dan ayağının tozuyla gelmiş. “Kardeşim” dediği Çağatay Kılıç'ın davetiydi. Yanımda sevgili dostum Samsun Valisi İbrahim Şahin... Keyifli bir sohbet halindeyiz. Çavuşoğlu, Kılıç'a sürekli takılıyor. Gülüyoruz... Bir ara Çavuşoğlu'nun koruması eğildi: - Efendim İstanbul'da ilginç şeyler oluyor... - Nasıl yani? - Boğaz Köprüsü'nü askerler tutmuş. Çavuşoğlu ile siyasetçiliğinin ötesinde bir arkadaşlığımız var. Bana döndü: “Ne olabilir ki?”

35
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

O sırada Bakan Kılıç başka bir masada spor yatırımlarını konuşuyor. “Bilmem...” dedim ama ben de şaşkınım. “Belki de bir ihbar vardır... Terör yani” diyebildim. Öyle olsa gerek diye sohbete döndük. Ama aklımız İstanbul'da. Ki bu defa özel kalemden birisi geldi: “Efendim Ankara'da jetler alçaktan uçuyormuş...” İşte o zaman ayağa kalktık. Bundan sonrası tarih için naçizane bir belgedir. O nedenle detaylarıyla anlatacağım.

36
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

HAŞMET BABAOĞLU / SABAH / "Hele şu günler geçsin..." Milletin üzerine tankla, uçakla, helikopterle ateş açılmışsa... Düşünebiliyor musunuz? Çengelköy gibi küçücük bir Boğaz mahallesinde dahi saatler boyu halka ve karakola saldırılmış ve şehitler verilmişse... Ankara'da meclis havadan bombalanmış, Genelkurmay, MİT ve Emniyet binalarına saldırılmışsa... Helikopterler Cumhurbaşkanı'nın kaldığı oteli vurmuşsa... Ülkenin birçok yerinde kışla kapıları önüne kamyonlar çekilerek kapatılmak zorunda kalınmışsa... Bunları da unutacak; hiç olmamış gibi yapacak halimiz yok! İster istemez millet bütün bunların yine olabileceğinden şüphelenir ve haklıdır. Demek istediğim o ki... Hassas günler sürüyor. Rehavete yer yok.

37
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

Unutacağımızın sanıldığı ama unutmayacağımız başka şeyler de var... Fetocu çeteleşmenin nasıl derin bir yapılaşma olduğunu anlatmaya kalktığımızda susturmaya kalkışanlar vardı. Hatta uzlaşanlar vardı. Fetocuların her yenilgilerinden sonra nasıl yeni ağlar (network/ şebeke) oluşturduklarını; nasıl muhafazakâr medyayı bile alet edip neredeyse her üç ayda bir yeni bir kampanya başlattıklarını unutmamızı ve bu konuları bir daha hiç açmayacağımızı düşünenler varsa, aldanıyorlar.

38
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

39
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

40
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

41
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

42
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

43
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

44
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

45
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

46
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

47
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

48
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

49
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

50
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

51
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

52
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

53
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

54
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

55
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

56
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

57
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

58
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

59
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

60
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

61
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

62
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

63
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

64
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

65
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

66
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

67
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

68
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

69
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

70
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

71
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

72
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

73
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

74
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

75
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

76
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

77
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

78
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

79
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

80
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

81
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

82
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

83
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

84
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

85
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

86
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

87
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

88
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

89
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

90
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

91
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

92
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

93
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

94
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

95
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

96
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

97
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

98
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

99
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

100
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

101
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

102
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

103
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

104
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

105
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

106
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

107
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

108
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

109
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

110
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

111
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

112
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

113
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

114
Askeri Darbe Girişimi İçin Hangi Yazar Ne Dedi?

YORUMLAR

    Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
    Çok Okunan Fotogaleriler