Aşırı Sıcaklarda Kalbi Kurtaran 6 Öneri

05.08.2014 11:28
Aşırı Sıcaklarda Kalbi Kurtaran 6 Öneri

Acıbadem International Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Açıl, aşırı sıcaklarda kalp hastalarının yaşamlarını kurtaran 6 püf noktasını anlattı:

Aşırı Sıcaklarda Kalbi Kurtaran 6 Öneri

Sıcak havalarda vücut ısısının ayarlanabilmesi için vücut yüzeyine yakın atardamarların iç organlara nazaran daha çok kanlanması gerekiyor. Yemek yedikten sonra dolaşımdaki kanın önemli bir miktarı sindirim sistemiyle ilgili organları kanlanması için kullanılıyor. "Bu nedenle, sıcak havalarda, sindirimi kolay olan gıdalar tüketilmeli ki dolaşımdaki kanın çoğu sindirim için kullanılmasın." diyen Doç. Dr. Tayfun Açıl, zeytinyağlı gıdalar, sebzeler ve meyvelerin sindiriminin nispeten daha kolay olduğuna dikkat çekiyor.

Aşırı Sıcaklarda Kalbi Kurtaran 6 Öneri

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Açıl, yeterli miktarda su içmezsek kalbimizin daha hızlı ve güçlü atmak zorunda kaldığını belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: "Günlük su ihtiyacı kabaca şu formülle hesap edilebilir: Vücut ağırlığıx32 gram. Örneğin, 70 kg ağrılığındaki bir kişinin günlük su ihtiyacı 2.31 litredir. Sıvı ihtiyacını karşılamak için en ideal içecek su olmakla beraber, ayran ve taze sıkılmış meyve suları gibi içecekler de tercih edilebilir. Ancak, bunların miktarını belirlerken, ihtiva ettikleri tuz ve şeker miktarlarına mutlaka dikkat etmelidir."

Aşırı Sıcaklarda Kalbi Kurtaran 6 Öneri

Doç. Dr. Tayfun Açıl, "En iyisi ise evi, kapalı ve havalandırması iyi olan spor salonlarını veya spor yapılabilecek havuzları tercih etmek olacaktır. Özellikle sıcak havalarda spor esnasında su tüketilmesi de çok önemli. Kalp hastaları, bu noktalara dikkat etmezlerse, sıcak havalarda spor yaparken dolaşım sistemleri etkilenebiliyor ve bayılma, ritim bozukluğu ve kalp krizi gibi ciddi tablolar ortaya çıkabiliyor." diyor.

Aşırı Sıcaklarda Kalbi Kurtaran 6 Öneri

'"Sıcak havalarda uzun süre dış ortamda bulunup sonra aniden soğuk suya atlama (havuz, deniz vs.) sonucunda ölümcül ritim bozuklukları oluşabiliyor." Uyarısında bulunan Doç. Dr. Tayfun Açıl, bunun nedenini şöyle anlatıyor: "Vücut ısısı arttığında vücut yüzeyine yakın atardamarlar genişliyor. Aniden soğuk suya atlandığında ise bu damarlar aniden büzüşüyor. Özellikle, vücut ısısıyla su ısısı arasındaki fark çok olduğunda, otonom sinir sistemi kan dolaşımını soğuk ortama göre ayarlayamıyor ve bu nedenle ölümcül olabilecek ritim bozuklukları gelişebiliyor.

Aşırı Sıcaklarda Kalbi Kurtaran 6 Öneri

Özellikle kalp hastalarının evlerinde en uygun ısı olan 18-21 0C'yi sağlayabilmeleri için mutlaka klimalardan faydalanmaları gerekiyor. Sıcak havalarda serin olan tatil yerleri (örn. yüksek rakımlı yerler) tercih edilmeli. Alışveriş için de nispeten daha serin olan alışveriş merkezlerine gidilmeli.

Aşırı Sıcaklarda Kalbi Kurtaran 6 Öneri

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Açıl, diüretik ve beta blokör özelliğe sahip ilaçların mutlaka doktorun bilgisi dahilinde kullanılması gerektiğine dikkat çekerek bunun nedenini şöyle sıralıyor: "Sıcak havalarda sodyum ile potasyum gibi su ve elektrolitlerin kaybı fazla oluyor. Bu nedenle ilaçlar mutlaka hekim kontrolünde alınmalı, sıcak havalarda su ve elektrolit kaybını önlemek amacıyla bol su içilmeli ve elektrolit kaybının durumuna göre potasyumdan zengin meyveler tüketilmeli."

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Mayıs 2020 Çarşamba 09:46:43