ANADOLU DERVİŞLERİNİN BOSNA'DAKİ MÜHRÜ

19 Şubat 2013 Salı
1
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Bosna-Hersek'in güneyinde yer alan tarihi Mostar kenti yakınlarındaki Buna Nehri'nin kaynağında, Osmanlı'nın bölgeyi fethinden yaklaşık 100 yıl önce Anadolu'dan gelen dervişler tarafından kurulan Blagay Alperenler Tekkesi'nin 100 yıl önce yıkılan imarethane ve misafirhanesi, Mostar Müftülüğü'nün 33 yıllığına devrettiği Türk firması Fidan Turizm tarafından eski mimarisine uygun olarak yeniden inşa edilip hizmete açılmasının ardından yılda yaklaşık 50 bin ziyaretçi bekliyor.
2
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Tarihi tekkenin işletmesini 11 Mayıs 2012 tarihinde devralan Fidan Turizm, ecdat yadigarı tekkenin 100 yıl önce yıkılan, yaklaşık 400 metrekarelik alanı kapsayan imarethane ve misafirhanesini eski mimarisine uygun olarak yeniden inşa ettirdi.
3
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Restorasyonunun birinci aşaması olan misafirhane kısmının tamamlanmasıyla yıllar önceki görünümüne kavuşan tekkeye gelen ziyaretçiler, İslam'ı Balkanlar'a taşıyan ruhun bölgeye vurduğu mühre yakından şahitlik ediyor.
4
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Buna Nehri'nin kaynağında büyük bir dağın dibinde kurulu olan ve muhteşem manzarasıyla görenleri büyüleyen tekkeye gelenler, tekkenin kurucusu Sarı Saltuk'un türbesini ziyaretle asırlar boyu huzur kaynağı olan bu tarihi mekanın havasını teneffüs ediyor. Yüzyıllardır ezan sesinin susmadığı tekkede, dervişlerin yaşadığı mekanları ve zikir odalarını görmek de mümkün.
5
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok bölgesinden turist akınına uğrayan tekke, ziyaretçilerine bölgenin meşhur alabalığı ile geleneksel Türk ve Boşnak mutfağından lezzetleri de tatma fırsatı sunuyor.
6
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Tarihi Alperenler Tekkesi, mistik havasının yanında restorasyonun ardından oluşturulan hediyelik eşya mağazası, misafirhane, kafeterya ve restoranıyla da ziyaretçilere hizmet veriyor. Türk çayı ve Boşnak kahvesini tatma imkanı sunan tekkede ziyaretçiler, Bosna tarihinin bir tablosu olan mekanda keyifli vakit geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.
7
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Mostar Müftülüğü'nden tekkenin işletmesini 33 yıllığına devralan ve yapılan tadilat çalışmalarıyla tekkeye orijinal görünümünü kazandıran Fidan Turizm'in Genel Müdürü Ali Dokumacı, AA muhabirinin soruları üzerine, Osmanlı'dan önce bölgeye gelerek yerleşen dervişlerin, İslamiyet'in güzelliğini yerel halka anlatarak, Bosna-Hersek'te Müslümanlığın halk arasında kabul görmesine vesile olduklarını söyledi.
8
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Blagay Alperenler Tekkesi'nin Bosna-Hersek'i ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer olduğunu ifade eden Dokumacı, "Önceden de Blagay Tekkesi çok ziyaret edilen bir yerdi. Zaten tekke, Bosna-Hersek'in gerçekten görülmesi gereken en önemli yerlerinden biri" dedi. Türkiye başta olmak üzere, Almanya, İtalya gibi ülkelerden turistlerin daha önceden de tekkeyi ziyaret ettiklerini söyleyen Dokumacı, yeni yapılanmayla birlikte ziyaretçilerin sayısında artış olduğunu vurguladı.
9
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Tekkeyi bir kez ziyaret edip atmosferini, sessizliğini hissedenlerin buraya mutlaka yeniden ziyaret ettiğini belirten Dokumacı, ilerleyen dönemlerde Türkiye'den ortalama 15 bin ziyaretçi beklediklerini, genel olarak da yılda 50 bin kişinin tekkeyi ziyaret edeceğini düşündüklerini kaydetti.
10
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Doğal güzelliğiyle bilinen Blagay kentinin kalbine yerleştirilen tekkenin Avrupa'nın dört bir yanından gelen turistlerin sıkça ziyaret ettiği mekanlardan olduğuna işaret eden Dokumacı, "Gerek Bosna-Hersek'ten gelen turistler, gerek Türkiye'den ya da Avrupa ülkelerinden gelen yabancı turistler için Blagay Tekkesi, gerçekten bir cennet parçasıdır. Herkesi buraya davet ediyoruz" diye konuştu.
11
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Bosna-Hersek tarihinin hala parlayan bir tablosu olan tekkenin tanıtımı amacıyla programlar düzenleyeceklerini bildiren Dokumaca, Blagay'a ziyaretçilerin gelmesi konusunda sadece iki aylık bir durgunluk olduğunu, bu aydan sonra yoğun ziyaretçi beklediklerini söyledi.
12
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Fidan Turizm olarak Türkiye ve Avrupa ülkelerinden turistleri Bosna-Hersek'e getirdiklerini, Mostar, Saraybosna, Travnik, Vişegrad, Banya Luka, Bihaç kentlerini gezdirdiklerini anlatan Dokumacı, şunları kaydetti: "Bu kentlerde oranın kültürünü, yemeklerini, köy turizmini tanıtıyoruz. Vranduk'a gidiyoruz. Vişegrad'da Drina Nehri'nde tekne turu yaptırıyoruz. Bu şekilde Bosna'nın güzelliklerini yaşatmaya ve anlatmaya çalışıyoruz."
13
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
"Misafirlerimiz bu güzellikleri görünce döndükleri zaman tekrar gelme planları yapıyor. Burada zaten Boşnak olsun, Hırvat ya da Sırp olsun herkes, dışarıdan gelen misafirleri güzel bir şekilde karşılıyor ve buradaki birlikte yaşam kültürünü gösteriyor. Gelen misafirlerimiz buradaki zengin renkleri görünce hayran kalıyorlar. Mesela Başçarşı'da gezerken, hem çan sesini hem de ezanı aynı anda duyabiliyorsunuz. İşte misafirlerimiz bunları gördükleri zaman buraya aşık oluyorlar."
14
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Blagay Alperenler Tekkesi'nin tadilatı kapsamında inşa edilen misafirhane, lavabolar, mutfak ve dış cephe yenilemeleri için toplam 500 bin avro harcadıklarını bildiren Dokumacı, projenin ikinci aşamasında ise içerisinde Sarı Saltuk'un türbesinin bulunduğu kısmın da restore edileceğini açıkladı.
15
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Dokumacı, "Bu kısmı orjinaline yakın bir şekilde restore edeceğiz. Tekkenin içinde zikirhane, ibadet yerleri, hamam bulunuyor. Bunların hepsini orjinalliğini bozmadan güzel bir şekilde boyama, ahşapları restore etme ve çatısını onarmak gerekiyor" dedi.
16
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Fidan Turizm Genel Müdürü Ali Dokumacı, tekkenin ikinci kısmı için de 150 bin avro daha harcayacaklarını sözlerine ekledi. Mostar Müftülüğü tarafından Fidan Turizm'e 33 yıllığına devredilmesinin ardından restore edilerek 11 Mayıs 2012 tarihinde hizmete açılan Blagay Alperenler Tekkesi, Buna Nehri'nin kaynağının bulunduğu bölgede bundan 600 yıl önce Anadolu'dan gelen dervişler tarafından kuruldu.
17
Anadolu Dervişlerinin Bosna'daki Mührü
Tekkede Sarı Saltuk'a ait olduğu ifade edilen bir mezar da bulunuyor. Eski Yugoslavya döneminde kapatılan tekke, Bosna-Hersek'in bağımsızlığını kazanmasıyla yeniden açılmıştı. Tekke, başta Türkiye olmak üzere, dünyanın birçok bölgesinden Bosna-Hersek'e gelen turistler tarafından ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Tekkenin açılışını, geçen Mayıs ayında, eski Bosna-Hersek Reis-ul Uleması Mustafa Ceriç, Mostar Müftüsü Seid Smaykiç ve Türkiye'nin Mostar Başkonsolosu Tolga Bermek yapmıştı.