Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

'Amerikalı Güzel Kadın'

Angelina Jolie'nin yaptırdığı okuldaki öğrenciler onun kim olduğunu dahi bilmiyorlar.

16.04.2013 11:04
'Amerikalı Güzel Kadın'

Afganistan'ın Kabil şehri yakınlarındaki küçük köyde Angelina Jolie ismi, mühendisten, yardım görevlisine kadar birçok şey ifade ediyor. Ancak 'Hollywood yıldızı' ya da 'Oscar ödüllü oyuncu' tanımlaması, bu köyde Angelina Jolie ismiyle yan yana gelmiyor.

'Amerikalı Güzel Kadın'

AFP'nin haberine göre Angelina Jolie 2011 yılında, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi sıfatıyla Afganistan'ın Kala-i Gudar köyüne yaptığı ziyaretten sonra orada bir okul yaptırmaya karar verdi.

'Amerikalı Güzel Kadın'

Şuan 250 kadar öğrencinin eğitim gördüğü okulun minik öğrencilerinden 13 yaşındaki Hümeyra 'Eskiden bir caminin avlusunda ders yapardık, çok zor oluyordu. Şimdi bir okulumuz olduğu için çok mutluyuz' diyor.

'Amerikalı Güzel Kadın'

Ünlü Hollywood yıldızının oyuncu olduğundan habersiz olan Hümeyra'ya, 'okulunuzu kim yaptırdı?' diye sorulduğundaysa gülümsüyor ve 'Amerikalı güzel kadın' cevabını veriyor.

'Amerikalı Güzel Kadın'

Okulun öğretmenlerinin ve müdürünün de Jolie'nin şöhretinden habersiz olduğu anlaşılıyor. Jolie'nin UNHCR'nin görevlilerinden biri olduğunu zanneden Müdür Gül Rahman Ayaz'a, güzel yıldızın oyuncu olduğu söylendiğinde şaşkınlıkla 'Gerçekten mi?' diyor ve ekliyor:

'Amerikalı Güzel Kadın'

'Ne olursa olsun, o çok kibar ve büyük bir insan. Okul yapma fikrinden bahsettiği zaman bizimle burada, cami avlusunda, tozun içinde oturduğu zamanı hatırlıyorum. Çok mütevaziydi. 'Film yıldızı' gibi davranmıyordu.'

'Amerikalı Güzel Kadın'

Okulun tek kadın öğretmeni Sabira da Jolie'yi şöhretiyle tanımıyor, 'Onun mühendis olduğunu zannediyordum. Filmlerini hiç görmedim. Umarım tekrar bizi ziyaret eder' diyor.

'Amerikalı Güzel Kadın'

1996-2001 yılları arasında Afganistan'ın yönetimini ele geçiren Taliban'ın birçok yasağından biri de kızların okula gitmesiydi.

'Amerikalı Güzel Kadın'

Resmi verilere göre Taliban yönetiminin devrilmesinden sonra okullara tekrar dönen öğrencilerin yüzde 40'ını kızlar oluşturuyor.

'Amerikalı Güzel Kadın'

Geçtiğimiz günlerde E! News internet sitesinde çıkan habere göre Jolie, okullar için gerekli parayı kendisinin tasarladığı mücevheratlardan oluşan 'Style of Jolie' koleksiyonunun satışından karşılayacağını belirtmişti. Oscar ödüllü oyuncu, 'Mücevher tasarlamanın sanatsal tatmini bir yana elde edilen paranın ihtiyacı olan çocukların eğitimi için kullanılacağını bilmek, çok büyük bir onur' ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30 Mayıs 2020 Cumartesi 16:06:18