ABDULLAH GÜL'Ü AĞLATAN ŞARKI

11 Ocak 2011 Salı
1
Abdullah Gül'ü Ağlatan Şarkı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yemen'in başkenti Sana'da inşa edilen Türk Şehitliği'nin açılış törenine katıldı. Törende Yemenli iki genç kızın söylediği Yemen Türküsü heyettekilere duygulu anlar yaşattı. Cumhurbaşkanı Gül ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gözyaşlarına hakim olamadı.
2
Abdullah Gül'ü Ağlatan Şarkı
Daha sonra kürsüye gelen Abdullah Gül, hislerine hakim olan biri olduğunu belirterek Yemen Türküsü'nü söyleyen iki Yemeli kızın kendisini duygulandırdığını ifade etti. Gül, Yemenli kızların Anadolu'daki herkesin "bam teline" dokunduğunu kaydetti.
3
Abdullah Gül'ü Ağlatan Şarkı
Gül konuşmasını şöyle devem etti: "Bu iki Yemenli kız, Anadolu'da herkesin bam tellerine dokundu. Ben de hislerime hakim olamadım. Normalde hislerime hakim biriyim. Daha önce 2005 yılında bu tesisin temeli atılınca hislerime hakim olamamıştım. Aynı şekilde dün gece de yemekte söylenen Yemen ve Tuna Nehri türkülerini söyleyen Yemenliler bizi bu heyecanı yaşattılar."
4
Abdullah Gül'ü Ağlatan Şarkı
Yemen'de Osmanlı'nın her köşesinden gelen ve burada şehit olanlar olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Yemen'in bizim tarihimizde çok önemli yeri var. Buradaki 7. Kolordu ve Yemenliler birlikte emperyal güçlere karşı savaştı. Buralarda binlerce şehidimiz var. Hepsinin ruhu şad olsun." dedi.
5
Abdullah Gül'ü Ağlatan Şarkı
Gençlere Yemen'le ilgili bir- iki roman ve tarih kitabı okumalarını tavsiye eden Cumhurbaşkanı Gül, "Askerlerimiz burada suyollarını savunmak için çok mücadele verdi. Osmanlı askerleri burada giderken, Yemenlilerle dost olarak ayrılmış. Değerli dostum Abdullah Salih'e teşekkür ediyorum. 2005 yılında kendisinde burada anıt dikilmesi ricasında bulunmuştum. Ve sözünde durdu. Bütün Yemenlilere bu şehitliği kurmamıza imkan verdikleri için teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.
6
Abdullah Gül'ü Ağlatan Şarkı
Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında "Ankara'dan bu gece üzücü bir haber aldık. Eğitim uçuşu sırasında düşen helikopterde şehit olan 5 teğmenimize Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.
7
Abdullah Gül'ü Ağlatan Şarkı
8
Abdullah Gül'ü Ağlatan Şarkı
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.