8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

7 Mart 2018 Çarşamba
ABD'nin New York kentinde bir dokuma fabrikası... Çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler. Koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi, kadın işçilerin artık tahammül sınırını zorlamaya başladı. Greve çıkma kararı alan kadınlar, taleplerini de açıkladılar: “Daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe, eşit ücret...”
1
Takvimler 8 Mart 1857'yi gösteriyordu...
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?
8 Mart 1857'de New York'ta tekstil işçisi kadınlar, 16 saatlik çalışma saatleri, düşük ücret ve insanlık dışı çalışma koşulları sebebiyle greve çıktı.
2
Bu grev, ABD'deki işçi mücadelesinin önemli eylemlerinden biri oldu. Kadınların ayaklanmasıyla büyük bir işçi dayanışması doğdu
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?
8 Mart tarihçelerinde, karşımıza çıkan pek çok kaynakta 1857 yılında meydana gelen bir yangında, greve çıkan kadınların fabrikaya kilitlenmesi nedeniyle hayatını kaybetmesinden söz edilir.
3
Bu yangınlar içerisinde, bir grev ve kapıların kilitli olmasıyla örtüşen tek yangın 1911 yılında Triangle Gömlek Fabrikası'nda çıkıyor...
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?
Yirminci yüzyılın başında, giyim endüstrisi New York'un en çok işçi istihdam eden sektörüydü. 1908 ekonomik krizinden sonra ücretler epey düşmüş, kullanılan iğne-iplik, elektrik ve oturulan sandalyelerin ücreti işçilerden kesilmeye başlamıştı. 65 saate varan haftalık çalışma süreleri bazen 75 saate çıkıyordu, haftalık ortalama ücret ise 5 Dolar'dı. Triangle fabrikasının sahipleri Harris ve Blanck, sendika karşıtı tutumlarıyla tanınıyordu.1909 sonbaharında 150 sendikalının işine son verilmişti. 22 Kasım 1909'da, İLGWU'ya bağlı Local 25 Sendikası, genel grev çağrısı yapar.
4
20 binin ayaklanması...
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?
25 Kasım 1909'da yaklaşık 40 bin işçiyi istihdam eden, New York ve civarı, Philadelphia ve Baltimore'dan 600 gömlek fabrikasında çalışan, yüzde 80'i kadın, 20 bin gömlek işçisi greve çıkar. Temel talepleri, alt işveren (o dönemdeki taşeronluk) uygulamasına son verilmesi; 52 saatlik çalışma haftası; günlük ücretsiz fazla mesainin 2 saati aşmaması; ücretlerde yapılan malzeme ve elektrik bedeli kesintilerine son verilmesiydi. ABD tarihi belgelerinde "en büyük kadın grevi" olarak adlandırılan grev, Şubat 1910'da sona erer. Çoğu talepleri kabul edilir. Sadece bir şirket sözleşme imzalamayı reddeder: Triangle Gömlek Firması...
5
Grev hikâyesiyle yangın hikâyesi işte burada birleşiyor...
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?
Takvimler 1911'in 25 Mart'ını göstermektedir. Asch binasının son üç katında faaliyet gösteren Triangle Gömlek Firması'nda sönmemiş bir sigara izmaritinden kaynaklandığı tahmin edilen yangın, sekizinci katta başlar. Kağıt ve kumaş artıklarıyla dolu olan atölyede yangın hızla yayılır ve önce dokuzuncu katı sonra onuncu katı sarar. Ne olup bittiğini anlayamadan kaçışmalar başlar, asansörlere, yangın merdivenlerine koşulur. Ancak sadece bir asansör çalışır haldedir ve yangın merdivenlerine açılan kapılar kilitlidir. Zaman alevlerden yanadır...
6
Hayatını kaybeden 146 kişiden 129'u kadın, bunların 48'i sendika üyesiydi.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?
Yangında bu kadar çok kayıp verilmesi fabrika sahiplerinin iş çıkışı hırsızlığa karşı çantaları daha kolay kontrol edebilmeleri için asansör sayısını bire indirmelerine, izinsiz dışarı çıkmalarını önlemek için yangın merdivenlerine açılan kapıları kilitlemelerine bağlanıyor.
7
5 Nisan'da 80.000 bin kişilik bir cenaze yürüyüşü düzenlendi. Matem yürüyüşünü protestoyla birleştirdi.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?
Yüzbinlerce işçi o gün iş bırakarak protesto yürüyüşüne katıldı.
8
8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını Clara Zetkin önermişti.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?
1910 yılında II. Enternasyonal, Danimarka'nın Kopenhag kentinde toplandı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oy birliğiyle kabul edildi.
9
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?
Dünya Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911'de Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre'de anıldı. Gösterilere yüz binlerce kadın katıldı. Oy verme, seçme seçilme, meslek edinme ve mesleki eğitim görme hakkı istediler.
10
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Diğer Galeriler