Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

5 Bin Kişilik Barış Töreni

29.09.2010 17:44
5 Bin Kişilik Barış Töreni

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Ahmet Türk'ün liderliğini yaptığı ‘Türk' aşireti aralarında 26 yıldır husumet bulunan ‘Temelli' aşireti ile 5 bin kişinin katıldığı yemekle barıştı. Törene katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bu barışın bütün ülkeye yayılması içinde çabamız devam edecek” dedi. .

5 Bin Kişilik Barış Töreni

DTK Genel Başkanı Ahmet Türk'ün liderliğini yaptığı ‘Türk aşireti' ile ‘Temelli aşireti' arasındaki husumet 1984 yılında başladı. Bölgenin en güçlü aşiretlerinden Metinan'a bağlı olan Temelli ailesinin ileri gelenlerinden Cebrail Temelli ile Şerif Temelli'nin içinde bulunduğu otomobil Derik İlçesi'nen Bozbayır Köyü'ne giderken kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından otomatik silahlarla tarandı. Olayda, Cebrail Temelli öldü, yaralanan Şerif Temelli'nin 4 parmağı koptu.

5 Bin Kişilik Barış Töreni

Temelli ailesi olayı terör örgütü PKK'nın üstlenmesine rağmen onları azmettirenlerin liderliğini Ahmet Türk'ün yaptığı bölgenin bir diğer güçlü aşireti olan Türk aşiretinin yaptığını ileri sürerek kin güttü. Mardin'in yanı sıra Diyarbakır ve Şanlıurfa'ya kadar etkin olan Türk aşiretinden bir çok kişi PKK'ya katıldı. Buna karşılık Temelli ailesinin fertlerinin bir bölümü korucu oldu.

5 Bin Kişilik Barış Töreni

PKK'ya karşı örgütlenen ve askeri operasyonlarada katılan Temelli aşiretinin yaklaşık 60 olan korucu sayısı, son dönemde 20'ye kadar düştü. Bölgenin iki güçlü ailesinin aralarında bulunan ve Mardin ile yöresini olumsuz yönde etkileyen husumet Şırnak, Mardin ve Diyarbakır'dan sözü geçen bazı önemli kişilerin yanı sıra aşiret liderlerinin de araya girmesiyle 26 yıl sonra mutlu sonla noktalandı.

5 Bin Kişilik Barış Töreni

Temelli ailesinin barışı kabul etmesiyle Mardin'in Derik İlçesi'ne 15 kilometre uzaklıktaki 250 nüfuslu 45 haneli Bozbayır Köyü'nde tören düzenlendi. Mardin'in yanı sıra Şanlıurfa, Diyarbakır ve Şırnak yöresinden de her iki aşiretin mensubu yaklaşık 5 bin kişi barış için köye akın etti.

5 Bin Kişilik Barış Töreni

İzdiham görülen köydeki barış yemeğine, Demokratik Toplum Kongresi Genel Başkanı ve Türk aşiretinin reisi Ahmet Türk, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Mardin, Diyarbakır ve Şırnak'taki bazı BDP'li belediye başkanları, meclis üyeleri, il genel mecisi üyeleri ve parti yöneticileri ile Temelli aşiretinin reisi Şerif Temelli'nin yanı sıra aşiretin üst düzey yöneticileri katıldı.

5 Bin Kişilik Barış Töreni

Köye gelen konuklar kurulan 15 çadırda ağırlanırken, Kürtçe ‘Barış için hoşgeldiniz' pankartıyla karşılandı. Barış yemeğine katılan 5 bin kişiye ikram için köydeki bütün kadınlar seferber olurken, 500 oğlak kesildi, 5 ton pirinç kullanıldı, 5 bin ekmek kullanıldı. Yemekleri köyün gençleri sıraya girerek davetlilere dağıttı.

5 Bin Kişilik Barış Töreni

Ahmet Türk ve beraberindekilerin ağırlandığı çağdırda, davetlilere sık sık mırra kahvesi ikram edilirken, iki aşiret üyeleri 26 yıllık aradan sonra ilk kez bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı. Köyde Kuran- ı Kerim okundu, dualar edildi.

5 Bin Kişilik Barış Töreni

Daha sonra iki aile arasında barışın sağlanmasında katkıları bulunan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ile avukat Fethi Gümüş ile bölgenin ileri gelenlerinin önünde bir araya gelen Türk aşireti lideri Ahmet Türk ile Temelli aşireti lideri Şerif Temelli birbirlerine sarıldıktan sonra ellerini havaya kaldırarak bundan sonra sadece kendilerinin değil her iki aşiret mensuplarının da kardeş olduğununun mesajını verdi.

5 Bin Kişilik Barış Töreni

Barış töreninde ilk konuşmayı yapan Siirt'in Bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak, Kürt halkının barışa aç bir halk olduğunu söyledi. Temelli aşiretinin önde gelen ismi Şerif Temelli de, barış için araya giren bütün kesimlere teşekkür ederken, Ahmet Türk ise, böylesi bir güzel günü kendilerini yaşatanlara minnettar olduklarını söyledi.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Mayıs 2020 Cuma 17:09:45