44 bin yıl önce ölmüştü! Bu halde bulundu

11.10.2019 08:17

Sibirya permafrostu (donmuş toprak) kazılarında nesli 13 bin yıl önce tükenen 2 Avrasya mağara aslanı keşfedildi.

1

44 bin yıl önce ölmüştü! Bu halde bulundu

Dünyanın en soğuk şehri Yakutistan'da yapılan kazılarda donmuş toprak içinde 2 yavru aslan bulundu.

2

44 bin yıl önce ölmüştü! Bu halde bulundu

2018 yılındaki kazılarda ortaya çıkan aslanlar birbirine 10 metre uzaklıktaydı. İkisinin kardeş olduğu düşünülmüştü ama uzmanların Sparta ismini verdiği aslanlardan birinin 26 bin yıl önce öldüğünü tespit etti.

3

44 bin yıl önce öldü sadece 2-3 hafta yaşadı!

44 bin yıl önce ölmüştü! Bu halde bulundu

Boris ise 44 bin yıl önce öldü ve sadece iki ya da üç hafta yaşadı. Annesi tarafından bir mağarada bırakılan yavru aslan muhtemelen mağara kayası çökmesiyle öldü.

4

44 bin yıl önce ölmüştü! Bu halde bulundu

Yakutyan bilim akademisinden Dr. Albert Protopopov, "Üzerine kaya düşmesinden kaynaklı bir ölüm olduğunu düşünüyoruz çünkü iç yaralanmaların gözle görülür izlerini bulduk." dedi.

5

Avrasya mağara aslanlarının soyu 13 bin yıl önce tükenmişti

44 bin yıl önce ölmüştü! Bu halde bulundu

Bu aslan türünün soyu 13 bin yıl önce tükendi. Avrupa'da 600 bin yıldan daha az bir süre önce gelişti ve Afrika ve Asya'da bulunan modern aslandan genetik olarak farklı. Avrasya mağara aslanlarının en eski kemik parçaları, 62.400 yıl öncesine dayanıyor.

6

44 bin yıl önce ölmüştü! Bu halde bulundu

Uzmanlar, bu türlerin modern aslanlardan yüzde 10 daha büyük olabileceğini söylüyor. Bilim adamları bölgedeki ayılardan sonra en büyük avcı olan mağara aslanları üzerinde test yapmaya devam ediyor.

7

44 bin yıl önce ölmüştü! Bu halde bulundu

Uzmanlar, bu aslanların DNA'sı ve klonlama teknikleri kullanarak benzer canlıları hayata döndürmeyi umuyor.

8

44 bin yıl önce ölmüştü! Bu halde bulundu

Dr. Albert Protopopov bu konuda şunları söyledi: "Mağara aslanlarını yeniden yaratma konusunda büyük bir şansımız var ve bu yünlü bir mamut klonlamaktan çok daha kolay olacak."

YORUMLAR (36)

 • ASILSISLAN:
  Hadi amcam hadi işnize gücünüze biz yemiyoruz bu numaraları .boş boş oturmak çeneye vuruyo heralde .her gün yeni bişey ortaya atıyolar bilim adını kullanarak
 • ALP:
  Teknoloji diye birşey var. teknolojiyi instagramdan ibaret sanıyorsunuz.
 • LAZOROTTİ:
  su harami veyaramisahtedevlet abd ve onun kucuk gayrimesru cocugu nezama soyu bitecek bilim adamlarina bim sel soru donunda alsinlar obusun borusunu iyi sallah
 • ADIMI NAPCAN:
  YARATMAK sadece ve yalnız ALLAH’ A aittir. Şu kelimeyi, yaratılmış olan kulun kendine kullanması çok komik duruyor. YARATMANIN ne olduğunu bilmedikleri aşikar. Her şeyi çok bildiklerini sanırlar, amma hiç bir şey bilmezler...
 • ADEM:
  Ertuğrul iki tane tefsir oku da yaratmanın ne olduğunu bilenlerden öğren. Kün fe yekun, ol dedi ve oldu lafını hiç duymadın mı Yaradılış hakkında dediklerinin biri Hz. Adem için diğerleri ise anadan doğanlar için, embriyo ve kan pıhıtsı diye geçen de alak kelimesi. Yaw çorba ettin arkadaş. Bi okuyun da konuşun. Sizle mi uğraşacağız yaw.
 • ERTUGRUL:
  Müslüman biri olarak bu dediğine katılmyıorum dostum. Allah kuranda derki İnsanı biz balçıktan yarattık sonra derki kan pıhtısından yarattık. Sonra derki bir embriyodan yarattık. Yaradılışa bakarak dersek tanrı insanı ol diyerek yaratmadı. Meleklere de belirli görevler verdi ve bu oluşan bu canlıya insan dendi ve rabbimiz diyor ki insanı biz yarattık. Bu da demek oluyorki yaratmak yoktan var etmek demek değil.
 • HHAYAT ADAMI:
  TEKVİN : YARATMAK, İNŞA VE İBDA OLARAK 2 YE AYRILIR. İNŞA VAR OLAN ŞEYLERDEN YENİ BİR ŞEY ORTAYA KOYMADIR Kİ TÜM CANLILAR YAPAR..İBDA YOKTAN VAR ETME Kİ YALNIZCA YARATANA ALLAH ’A AİT ÖZELLİKTİR.. ALLAH’IN SIFATLARINDAN TEKVİN E BAKARSANIZ BU AYRIMI BARİZ BİR ŞEKİLDE GÖRÜRSÜNÜZ... İLK OKUL 4. SINIF KONUSU...
Tüm 36 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.