31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

01.04.2015 01:15

1

31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Türkiye gündemi bir günde pek çok sıcak olaya şahitlik etti. Van hariç tüm yurtta elektrikler kesildi. Büyük illerde metro, tramvay ve Marmaray seferleri durdu. Yeniden görülen Balyoz Davası'nda mahkeme tüm sanıklar için beraat kararı verirken, Beşiktaşlı iki eski yıldız Sergen Yalçın ve Ahmet Dursun babalarını kaybetti. Emekliye zam müjdesi geldi, Tüm Türkiye'nin beklediği hayati rakam açıklandı. Ve daha neler neler... İşte Türkiye'nin baş döndüren 31 Mart fırtınası...

2

31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Türkiye'nin neredeyse tamamında elektrikler kesildi: Ankara, İstanbul ve İzmir'in de aralarında olduğu bir çok ilde aynı anda elektrikler kesildi. Metro, tramvay, Marmaray seferleri yapılamadı. TEİAŞ, elektrik nakil hatlarında saat 10.36'da yaşanan sorun nedeniyle birçok bölgede elektrik kesintisi meydana geldiğini bildirdi.

3

31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Elektrik kesildi, ulaşım durdu: Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle birçok ilde metro ve tramvay seferleri yapılamadı. İstanbul'da elektriğin saat 10.40'da kesilmesi ile raylı sistemler adeta felç oldu. Kesinti sonrası duraklardaki yolculara biletleri iade edildi. Metro, tramvay ve Marmaray duraklarında yolcuların bir kısmının bekleyişi sürerken bazı duraklarda yoğunluk oluştuğu gözlendi. İSTANBUL'DA TRAFİK IŞIKLARI SÖNDÜ: İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden şehrin bazı noktalarında trafik ışıklarının çalışmadığı duyuruldu. Açıklamada şöyle denildi: "İstanbul genelindeki elektrik kesintisi nedeniyle trafik ışıkları şu anlık çalışmamaktadır."

4

31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Başbakan'dan elektrik kesintisi açıklaması: Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili açıklama yaptı. Davutoğlu, ''İletim hatlarında sorun olduğunu düşünüyoruz. Her türlü ihtimali araştırıyoruz. Terör saldırısı olabilir mi, onu da araştırıyoruz o yönde araştırmalarımız var. Her türlü ihtimali araştırıyoruz'' dedi.

5

31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Taner Yıldız'dan flaş kesinti açıklaması: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Slovakya programına eşlik eden heyette bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili olarak, "10.36 itibari ile sistemde çökme oldu. Kesintinin neyden kaynaklandığını inceleyip öğreneceğiz" dedi.

6

31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Bomba iddia: AB, Türkiye'yi sistemden mi çıkardı: Elektrik arızasına dair Ankara'da konuşulan bir iddia ise, Türkiye'nin Avrupa'nın enterkonnekte sisteminden çıkarıldığı... Konuyla ilgili bir yetkili, "Dün Türkiye kaynaklı bölgesel bir arıza meydana geldi ancak Türkiye bu arızayı gidermekte gecikti. Avrupa Birliği, 'siz kaliteli elektrik sağlayamıyorsunuz' diyerek Türkiye'yi AB sisteminden çıkardı. Bugün yaşanan sıkıntı buradan kaynaklanıyor'' dedi.

7

31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Elektriğin kesilmediği tek il: Ülke genelinde elektrik kesintisinin yaşanmadığı tek il Van oldu. Van' da enerjinin İran üzerinden alındığı için kesintiden etkilenmediği bildirildi.

8

31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Bakan konuşurken elektrik kesildi: Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce konuşurken bir anda elektikler kesildi. Konuşması sırasında elektrik kesilince konuşmasına bir süre ara veren Bakan Güllüce, jeneratörün geç devreye girmesine tepki gösterdi.

9

31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Milyonlarca aşı bozulabilir doktorlar panikte: Türkiye genelinde hala birçok yerde elektrikler kesik. Aşıları nereye aktaracağını ve sonuçlarının ne olacağını bilemeyen aile hekimleri ise olaya tepkili. Saat 17:00 sularında biten mesainin ardından ne yapacakları bilinmiyor. Elektrikler kesildi aile hekimleri sabahtan beri aşı derdine düştü. 6 bin aile sağlığı merkezinde bulunan milyonlarca aşı tehlikeye girdi. 22 bin aile hekimi ise işi bırakıp aşılarını nasıl koruyacaklarını bulmaya çalışıyor. Ayrıca birçok hastanenin de elektrik kesintisi nedeniyle bazı bölümlerinde hizmet verilemiyor. Bazı aile hekimleri işlerini bırakıp jeneratörlerin kesintisiz çalışabilmesi için mazot almaya çıktı. Ancak saatlerdir kesintisiz çalışan jeneratörlerde de yangın riski olabileceği belirtiliyor. Ayrıca hekimler mesai saatlerinin bitiminin ardından ne yapacaklarını bilmiyor. Ankara Aile Hekimleri Derneği

10

31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Berkin Elvan savcısı rehin alındı: Berkin Elvan soruşturmasına bakan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, rehin alındı. Yasa dışı bir örgüte yakınlığı ile bilinen kişiler, Twitter hesabından Savcı Kiraz'ın başına silah dayalı halde foto yayınladı.

11
31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Türkiye'yi sarsan olaya jet yasak: Başbakanlık, Çağlayan Adliyesi'nde Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınmasına ilişkin haberlere yayın yasağı koydu. Başbakanlık, RTÜK Yasası'nın 7. maddesinde yer alan "milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde yahut kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda Başbakan veya görevlendireceği bakan geçici yayın yasağı getirebilir" hükmü uyarınca, Çağlayan Adliyesinde İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınmasına ilişkin haberlere geçici yayın yasağı koydu.

12
31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Balyoz Davası'nda tüm sanıklar için beraat kararı: Yeniden görülen "Balyoz Davası"nda mütalaasını açıklayan savcı, "Dosyadaki dijital verilerin delil vasfına sahip olmadığı anlaşılmıştır. Sanıklarla, suça konu dijital veriler arasında bağ kurulmasının mümkün olmadığı kanaatine varılmıştır" dedi. Savcı, Çetin Doğan, Dursun Çiçek, Engin Alan, Ergin Saygun, İbrahim Fırtına, Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu 236 sanığın tamamı için beraat istedi. Yeniden görülen Balyoz Davası'nda mahkeme, 236 sanık için beraat kararını "sanıkların yüklenen suçları işlediği sabit olmadığı" gerekçesiyle verdi. Tüm sanıklar için "beraat" kararı veren mahkeme, dijital delillerde sahtecilik iddiasına ilişkin suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkemenin kararı salonda bulunan sanık ve yakınlarının alkışlarıyla karşılandı.

13
31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Şok istifa: Kütahya Milletvekili İdris Bal, kurucusu ve Genel Başkanı olduğu Demokratik Gelişim Partisi'ndeki tüm görevlerinden istifa ettiğini söyledi. Demokratik Gelişim Partisi (DGP) Genel Başkanı ve Kütahya Milletvekili İdris Bal, Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Bal, "Hem parti başkanlığından hem tüm parti ile alakalı görevlerimden istifa ediyorum" dedi.

14
31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Günlerdir bekleniyordu, Türkiye için hayati rakam açıklandı: 2014 yılı ekonomik büyümesi yüzde 2.9 olarak gerçekleşti. Beklenti yüzde 2.7 seviyesindeydi. 2015-2017 arası OVP'de büyüme yüzde 3.3 olarak tahmin edilmişti. Türkiye ekonomisinin büyüklüğü dolar bazında yüzde 2.8 daralarak 800.1 milyar dolar oldu. Uzmanlar büyümedeki dolar etkisine ve yatırımların daralmasına dikkat çekti.

15
31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Erdoğan'dan 3. nükleer santral açıklaması: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovakya'da yaptığı açıklamada ''Belki üçüncü bir nükleer enerjinin adımını atacağız. Türkiye'nin enerji günü her geçen gün arttığı için bu adımları atmalıyız''dedi.

16
31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Ankara'da öğrenci operasyonu: Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM ekipleri sabah saatlerinde çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi'nde çıkan olaylara karışan öğrencilerden kimliği tespit edilenlere yönelik düzenlenen operasyonda gözaltılar olduğu bildirildi.

17
31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

"Kafasına sıkan çeviğin ellerinden öperim" sözüne verilen 10 ay hapis cezası ertelendi: Berkin Elvan'ın cenazesinin kaldırıldığı gün Facebook hesabından yazdığı "Kafasına sıkan çeviğin ellerinden öperim" sözünün "suç ve suçluyu övme" suçu olduğuna karar veren mahkeme, sanık polis Ufuk Ç.'yi 10 ay hapis cezasına çarptırdı ve cezayı erteledi. Mahkeme hakimi, sanık polis memuru hakkında İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan disiplin soruşturmasının bir suretinin mahkemeye ulaştığını açıkladı. Hakim, disiplin soruşturması neticesinde sanık Ufuk Ç.'nin 4 gün maaş kesme cezası aldığını belirtti.

18
31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Emekli maaşlarına 100 lira zam: Temmuz ayından itibaren 1000 liranın altında emekli maaşı alanlara 100 lira zam yapılacak. 145 lira 65 yaş aylığı alanların aylığı ise 200 liraya çıkarılacak. Başbakan Davutoğlu bu zammın bütçe dengelerini bozmayacağını açıkladı.

19
31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Borsa İstanbul'un yeni Genel Müdürü belli oldu: Borsa İstanbul'un başkana göre daha aktif bir rol üstlenmesi planlanan yeni genel müdürü Turkish Do&Co'nun Genel Müdürü Tuncay Dinç oldu.

20
31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Sergen Yalçın ve Ahmet Dursun'un acı günleri: Beşiktaş'ta kötü haberler peş peşe geldi. Önce Sergen Yalçın'ın babası Özer Yalçın vefat etti. Kısa süre sonra ise bir diğer Beşiktaş efsanesi Ahmet Dursun'un babasının vefat haberi alındı.

21
31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Merkez'den sürpriz toplantı: Merkez Bankası, (TCMB) genel olarak Ankara'da ayda bir kez düzenlediği ekonomist toplantısını Nisan'da New York'ta düzenleyecek. Bankacıların verdiği bilgiye göre TCMB'den bankacılara giden davette, "Türkiye Cumhuriyet merkez bankası 14 Nisan 2015 tarihinde New York'ta banka ve finans kuruluşlarının ekonomistleriyle bir toplantı düzenleyecek olup, toplantıya programı müsait bulunan Para Politikası Kurulu üyeleri de katılacaktır" denildi.

22
31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Fenerbahçe ve Beşiktaş'a peş peşe kötü haberler: Fenerbahçe-Beşiktaş maçındaki olaylar nedeniyle her iki kulübe de kötü haberler geldi. Fenerbahçeli Emre Belözoğlu, Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin devre arasında soyunma odası koridorlarında yaşanan olaylar nedeniyle Futbol Federasyonu Etik Kurulu'na sevk edildi. Ayrıca, derbi maçtan sonraki açıklamaları nedeniyle Beşiktaş Kulübü Basın Sözcüsü Metin Albayrak da Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

23
31 Mart Gündemi Türkiye'yi Sarstı

Cemil Bayık'tan flaş silah bırakma açıklaması: Kandil Dağı'nda bulunan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık, Kürt sorununu silahlı mücadele yöntemiyle değil, siyasi yöntemle çözmek, bunun için müzakereler yapmak istediklerini belirtti. Silah bırakmanın farklı, silahlı mücadeleyi bırakmanın farklı konular olduğunu vurgulayan Bayık, Ortadoğu'da böyle büyük bir savaş yaşanırken ve Kürtlere dönük büyük saldırılar olurken Kürtlerden silah bırakmalarını istemenin Kürtlerin ölüme yatmasını istemek anlamına geldiğini söyledi. Bayık, "Eğer Türkiye gerçekten kendi cephesinden adımlar atarsa, biz bugün bile silahlı mücadeleyi sonlandırmaya hazırız" dedi.

YORUMLAR

    Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
    Çok Okunan Fotogaleriler