Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

3000 Yıllık Keşif!

11.09.2012 21:03
3000 Yıllık Keşif!

Arkeologlar, Kudüs'te Kral Süleyman'ın döneminden kaldığına inandıkları bir su deposu buldu. Rezervuarın, Mescid-i Aksa'yı ziyaret etmek için gelen hacılar tarafından kullanıldığı düşünülüyor.

3000 Yıllık Keşif!

İsrail Antika İdaresi (IAA), M.Ö Birinci yüzyılda inşa edildiğine inandıkları su deposu, İlk Tapınak Dönemi'ne işaret ettiğine dikkat çekti. Kral Süleyman'ın tapınağı olarak kabul edilen bu yapı, M.Ö 957'de inşa edilmiş ve M.Ö 586'da Babilliler tarafından yok edilmişti.

3000 Yıllık Keşif!

IAA, su deposunun yaklaşık 250 metre küp su alabilecek kapasite olduğunu tahmin ediyor. Arkeologlar, su kaynağı olarak kullanılan yapının antik Kudüs'te halk tarafından kullanılıyor olabileceğini belirtirken, konumunun o dönemki dini yaşayışa ait ipuçları verdiğini ifade etti.

3000 Yıllık Keşif!

İsrail Doğası ve Parkları İdaresi'nin baş arkeoloğu Tvika Tsuk, “Mescid-i Aksa yakınlarındaki su deposu, burayı ziyaret eden hacıların içmesi ve temizliği için kullanıldığı gibi günlük işlerde de kullanılmış olmalı” ifadesini kullandı.

3000 Yıllık Keşif!

Kazı çalışmalarının başında yer alan Eli Şukron, su deposunun, “yüzyıllar önce Kudüs'ün sahip olduğu su sistemine dair bilgi verdiğini” söyledi.

3000 Yıllık Keşif!

Şukron, “Anlaşılan o ki, İlk Tapınak döneminde Kudüs'ün tek su kaynağı Gihon Nehri değildi. Şehirdeki su kaynakları da halkın ihtiyacını karşılıyordu” dedi.

3000 Yıllık Keşif!

IAA, üç bin yıllık su deposunun, İkinci Tapınak Dönemine (M.Ö 530-70) ait bir drenaj kanalını ortaya çıkarmak için yapılan kazılarda ortaya çıktığını belirtti. Söz konusu kanal inşa edilirken, kanalın yolu üzerindeki antik su deposu gibi yapıların da değiştirildiği belirtildi.

3000 Yıllık Keşif!

Arkeologlar, antik su deposunun alçısındaki işaretlerden ve İlk Tapınak döneminden kalma diğer su depolarına olan benzerliğinden yaşını doğru hesapladıklarını düşünüyor.

3000 Yıllık Keşif!

Antik yapı hakkındaki sunum, 6 Eylül'de yıllık Antik Kudüs Çalışmaları konferansında sunuldu. Mescid-i Aksa, Müslümanlar, Yahudiler ve Hıristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen Harem-i Şerif'te yer alıyor.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Mayıs 2020 Çarşamba 09:09:09