23 Otomobil Amblemi ve Az Bilinen Anlamları

04.01.2017 09:08
2

BMW

Paylaş
BMW

Bayerische Motoren Werke şirketi 1913 yılında Karl Friedrich Rapp tarafından kuruldu. İlk zamanlarda uçak motoru üreten şirket 1928 yılında satın aldığı Fahrzeugtechnik Eisenach A.G. otomobil şirketinden sonra otomobil üretimine girdi. İlk uçak üreten bir firma olduğu için ambleminde bulunan mavi renk gökyüzünü, beyaz renk ise uçak pervanesini temsil ediyor.

3

FORD

Paylaş
FORD

1903 yılında Henry Ford tarafından Amerika'da kurulan Ford Motor Company'in ilk logosu günümüzdeki hali ile çok alakasız gibi dursa da Ford'un yazı stili markanın nostaljik geçmişinin simgesini temsil ettiği için değişmiyor.

4

WOLSWAGEN

Paylaş
WOLSWAGEN

1937 yılında halk tipi otomobil üretimi için Alman İşçi Partisi tarafından kurdurulan Volkswagen, 'halkın arabası' demek. Porsche mühendisi Franz Xaver tarafından bulunan amblem ise 1948 yılında Almanya'nın Wolfsburg şehrini simgeliyor.

5

PORSHE

Paylaş
PORSHE

1952 yılından bu yana Suebya milliyetçiliğini öne çıkartan simgelere yer veren Porsche'un amblemindeki siyah at, Almanya'nın Stuttgart şehrinin armasını, geyik boynuzu ile kırmızı-siyah çizgiler ise Almanya'nın Württemberg köyünün flamasını simgeliyor.

6

ALFA ROMEO

Paylaş
ALFA ROMEO

Açılımı, Anonima Lombardo Fabbrica Automobili olan Alfa Romeo'nun amblemi şehrin iki sembolünü kullanma kararı aldı. ilki, şehrin logosunda yer alan kızıl bir haçlı. İkincisi, Visconti Ailesi'nin flamasından alınan bir yılanı simgeliyor.

7

FERRARI

Paylaş
FERRARI

İtalyan kontes 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari'ye bir at hediye ediyor. Daha sonra Ferrari'nin amblemi bu hediyelik at oluyor. Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı, firma sahibinin yaşadığı komşu şehir Modena'yı ve yarışa olan sevgiyi simgeliyor.

8

LAMBORGHINI

Paylaş
LAMBORGHINI

Marka kurucusu olan Ferrucio Lambourghini markanın amblemini kendi burcundan esinlenerek koymuştur. Ayrıca modellerin ismini de İspanya'da güreşçi boğaların isminden seçmiştir.

9

SAAB

Paylaş
SAAB

Saab'ın logosunda bulunan kartal başı Saab'ın köklerinin de bulunduğu Güney İsveç'teki Skane kentinin eski flamasını simgeliyor.

10

SUBARU

Paylaş
SUBARU

Subaru amblemindeki takım yıldızı, Yunan mitolojisinde Pleone'nin kızları ve Atlas'ı temsil ediyor.

11
TOYOTA
Paylaş
TOYOTA

Japon markası olan Toyota'nın ambleminde T harfinin oval olabileceğini simgeliyor. Ayrıca amblemdeki küçük elipsler, müşterinin ve otomobilin kalbini simgeliyor.

12
VOLVO
Paylaş
VOLVO

İsveç markası olan Volvo'nun anlamı kendi dillerinde 'ben yuvarlanıyorum' anlamına geliyor. Markanın amblemi ise Mitolojide bu oklu daire, demir silahlarıyla savaş meydanlarında terör estiren savaş tanrısı Mars'ı simgeliyor.

13
OPEL
Paylaş
OPEL

Önce dikiş makineleri üreten firma 1898'den itibaren otomobil üretmeye başladı. Önceki yıllarda knolojik ilerlemeyi temsil eden bir zeplin figürü kullanılıyordu. Zeplinler kalkınca amblemler roket olarak değişmeye başladı. Ardından 1963 yılında günümüzdeki kullanımı şimşek olarak belirlenen amblemdeki şimşek hızı yuvarlak ise güveni simgeliyor.

14
PEUGEOT
Paylaş
PEUGEOT

1810 yılında testere şeritleri olan amblem, 1847 yılında hayvanlar aleminin kralı aslan olarak değiştirildi.

15
NISSAN
Paylaş
NISSAN

Markanın amblemi içine yazılmış olan Nissan ismi güneşin doğuşu ile Japon bayrağındaki beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı simgeliyor. Amblem, dürüstlüğü ve samimiyeti simgeliyor.

16
MASERATI
Paylaş
MASERATI

1926 yılında Officine Alfieri Maserati'yi kuran Maserati Ailesi'nin sanatçı çocuğu Mario Maserati tarafından çizilmiş ambleminde Neptün'ün üç çatallı mızrağından oluşan logo için, şehrin en sevilen yerlerinden biri olan Neptün Meydanı simgeleniyor.

17
FIAT
Paylaş
FIAT

İtalyan firma, logosunu günün modasına uygun olacak şekilde sürekli değiştiriyor. 1930'lu yıllardaki yarış başarılarını temsil eden yapraklı çelenge dönüş yapan amblem sürekli değişiklik gösterdi.

18
MINI COOPEER
Paylaş
MINI COOPEER

Sadece bir çift kanat ve marka adı bulunan amblem minimalizmi simgeliyor.

19
MITSUBISHI
Paylaş
MITSUBISHI

Markanın amblemindeki üç adet paralelkenar, üç adet elması; "Mitsu" kelimesi, 3 rakamını; "Bishi" ise elması temsil ediyor.

20
ROLLS ROYCE
Paylaş
ROLLS ROYCE

Firmanın kurucusu olan Frederick Heny Royce daha önce bir yarış pilotuydu. Müşkülpesent bir insan olan Royce, amblemindeki RR harfleri bizzat şirketin kurucusu olan kendisini temsil ediyor.

21
SKODA
Paylaş
SKODA

Skoda'nın amblemindeki siyah daire dünyayı, kanatlar ilerlemeyi ve ok da üretim hızını temsil ediyor.

22
RENAULT
Paylaş
RENAULT

Markanın amblemi ters çevrildiğinde her şey aynı kalıyor. Amblemde bulunan eşkenar dörtgen, tepetaklak edildiğinde de ; geometrik formunu koruyor. Hem de tam 75 yıldır. Bu şekil, modernliği simgeliyor.

23
CITROEN
Paylaş
CITROEN

Citroen ambleminde kullanılan Fransızların çift açılı çavuş simgesi yerine daha önce başka bir Citroën ürünü olan dişli çarklarda kullanılıyordu. 1919 yılında araba yapımına başlayan Fransızlar, ürettikleri ilk arabalarında da çift açılı amblemi kullanmayı uygun buldular.

24
SUZUKI
Paylaş
SUZUKI

Sert köşelere sahip bir S harfinden oluşan logo, 300 sanat okulu öğrencisinin çalışmaları arasından seçildi.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Haziran 2020 Çarşamba 16:19:15