2018 YILINDAN AKILLARA KAZINAN OLAYLAR

20 Aralık 2018 Perşembe
Şahit olanları yorgun düşüren yoğun Türkiye gündeminin, 2018 yılından akılda kalanları...
1
İSTANBUL'UN ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI AÇILDI
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
Tamamlandığında 6 bağımsız pisti, 500 uçak kapasitesi ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle, dünyanın en büyük havalimanı statüsü kazanacak olan İstanbul Havalimanı'nın açılış töreni, 29 Ekim 2018 tarihinde düzenlendi. Havalimanının açılışı sonrası, internette havalimanına dair pek çok olumsuz paylaşım yapılırken, havalimanını su bastığı haberindeki yanıltıcı detaylar ortaya çıktı. Havalimanı yetkilileri, görüntülerin yanıltıcı olduğunu, İstanbul Havalimanı'ndaki su basma görüntülerinin 29 Ekim'den, yani açılıştan önce olduğunu belirtirken, sorunun asma tavandaki yangına karşı su fışkırtma sisteminin test sürecinde olan bir arızadan kaynaklandığı söylendi. İnşaat sırasında, çatının ilk yapıldığında aktığını fakat her yağmurda test edilerek problemin çözüldüğüne de değinildi.
2
MAHMUT HOCA, HAYATINI KAYBETTİ
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
1975 yapımı Bizim Aile filmindeki ''bak beyim, sana iki çift lafım var!'' repliğiyle akıllarda kalan ve Hababam Sınıfı'ndaki 'Mahmut Hoca' rolüyle gönüllere taht kuran, Türk sinemasının efsane ismi Münir Özkul, 5 Ocak 2018 tarihinde, İstanbul'daki evinde hayatını kaybetti.
3
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE, MHP ERDOĞAN'I DESTEKLEDİ
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, MHP'nin aday göstermeyeceğini açıklayan MHP lideri Devlet Bahçeli, 8 Ocak 2018'de Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı alındığını açıkladı.
4
OHAL UZATILDI
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
18 Ocak 2018 tarihinde, OHAL 6. kez uzatıldı. Erdoğan, OHAL'in uzatımasına ilişkin, ''OHAL'in kampanyalara yansıyan en ufak yanı yok ki. Bir tane örnek versinler, OHAL nerede hangi kampanyayı engelledi? Bir defa bu OHAL, bizim göreve geldiğimiz zamandaki OHAL değil. Bu OHAL, tam aksine şu andaki terör tehdidi altındaki bölgeleri, bu tehditten kurtarmaya yönelik bir güvenlik tedbiridir.'' şeklinde konuştu.
5
ZEYTİN DALI HAREKATI BAŞLATILDI
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin'e yönelik operasyonu 20 Ocak 2017 Cumartesi günü itibariyle başlattı. TSK ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun sürdürdüğü operasyona, Afrin'de çok sayıda zeytin ağacının bulunmasından dolayı 'Zeytin Dalı Harekatı' adı verildi.
6
'SOYAĞACI SORGULAMA' UYGULAMASI GELDİ
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
8 Şubat 2018'de, E-Devlet üzerinden 'Soyağacı Sorgulama' hizmeti başladı ve vatandaşlar 1800'lü yıllara kadar olan aile geçmişini görüntüleyebildi. Sistem, yoğun ilgi nedeniyle saatlerce kilitlendi.
7
KAPICI CAFER, 71 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
Perihan Abla dizisinin 'Şoför İsmet'i ve Bizimkiler dizisinin 'Kapıcı Cafer'i oyuncu Ercan Yazgan, 8 Mart 2018'de hayatını kaybetti.
8
BİLİM ELÇİSİ STEPHEN HAWKİNG, 76 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
Güçlü espri anlayışı ve çalışmalarına halkın rahat erişebilmesi için uğraşmasıyla birçok insan tarafından sevilen İngiliz bilim insanı, evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking,14 Mart 2018'de hayatını kaybetti.
9
DOLAR, REKOR KIRDI
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
12 Ağustos saat 22:40 itibari ile dolar 7 TL, euro ise 8 TL'yi buldu. Türk lirasının, döviz ve altın karşısında hızla değer kaybetmesine yönelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dolar molar bizim yollarımızı kesmez. Yastığının altında doları avrosu altını olan varsa bunu gitsin, Türk Lirası ile bankalarımızda bozdursun. Bu bir milli yerli mücadeledir." açıklamasında bulundu.
10
ARDA ÖZİRİ HAYATINI KAYBETTİ
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
Ekranların fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul'daki 'Göktuğ' karakteriyle akıllarda kalan Arda Öziri, 27 Mayıs 2018'de geçirdiği motosiklet kazası neticesinde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve 40 yaşında hayatını kaybetti.
11
ÇORLU'DAKİ TREN KAZASINDA BİRÇOK KİŞİ HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bulunan Sarılar köyü yakınlarında yolcu treni, vagonlardan bir kısmının raydan çıkması sonucu devrildi. 8 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşen bu kazada 24 kişi hayatını kaybetti, 318 kişi yaralandı.
12
58 YIL SONRA İLK PARTİLİ CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
Sonuçları 4 Temmuz 2018 tarihinde kesinleşen 24 Haziran seçimlerinde, tekrar cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz 2018 tarihinde, mecliste yemin etti ve yeni bir sistem başladı. Yemin sırasında CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partili milletvekilleri ayağa kalkmadı. Türkiye'de 27 Mayıs 1960 darbesine kadar cumhurbaşkanları partiliydi. 1961 Anayasası ile cumhurbaşkanlarının partileriyle ilişiklerinin kesilmesi hükmü getirildi. 1982 Anayasası'nda da bu hüküm korunmuştu.
13
BEDELLİ ASKERLİK KANUN TEKLİFİ YASALAŞTI
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
25 Temmuz 2018'de, bedelli askerlik kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. 1 Ocak 1994'ten önce doğanların 15 bin TL karşılığında, 21 gün eğitim ile askerlik görevlerini yapabilmelerinin önü açıldı.
14
KANLI AY TUTULMASI
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
21. yüzyılın en uzun "Kanlı Ay" tutulması, 27 Temmuz 2018'de Türkiye saati ile 20.13'de başladı. Dünya ve Mars gezegenlerinin birbirine en yakın konuma geldiği tutulma esnasında, Dünya'nın gölgesinin altında kalan Ay'ın, farklı bir renk alması birçok insanın ilgisini çekti.
15
BM GENEL SEKRETERLİĞİNE GETİRİLEN İLK SİYAHİ KİŞİ OLAN KOFİ ANNAN, 80 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
Türkiye'nin, Kıbrıs'taki tarafların uzlaşması için hazırladığı 'Annan Planı'' ile tanıdığı Kofi Annan, BM Genel Sekreterliği görevine getirilen ilk siyahi kişiydi. Görevini, 1997-2006 yılları arasında yürüten ve 2001 yılında Nobel Barış ödülüne layık görülen BM eski sekreteri, 18 Ağustos 2018 tarihinde hayata gözlerini yumdu.
16
GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI ÖLDÜRÜLDÜ
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
2 Ekim 2018'de, nişanlısıyla evlenmek adına gerekli evrakları toplaması gereken Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdi ve bir daha çıkmadı. Kaşıkçının başkonsoloslukta öldürüldüğünü iddia eden Türk yetkililere karşı bu iddiayı reddeden Riyad, sonradan gazetecinin 'sorgu sırasında çıkan bir kavgada kazara öldüğünü' açıklamak zorunda kaldı.
17
BELGECİ FOTOĞRAF BİÇİMİNİ TÜRKİYE'YE KAZANDIRAN ARA GÜLER, HAYATINI KAYBETTİ
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
Tam adı 'Aram Güleryan' olan ve Türkiye'de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcilerinden olan 1928 doğumlu, Ermeni asıllı fotoğraf sanatçısı Ara Güler, 17 Ekim 2018'de hayata gözlerini yumdu.
18
MÜSLÜM FİLMİ YANKI UYANDIRDI
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
Arabesk müziğin efsane ismi Müslüm Gürses'in hayat hikayesini beyaz perdeye taşıyan 'Müslüm' filmi, 24 Ekim 2018'de gösterime girdi. Yönetmenliğini Ketche'nin üstlendiği, senaryosunu Hakan Günday'ın kaleme aldığı, Müslüm Gürses'i Timuçin Esen'in, eşi Muhterem Nur'u ise Zerrin Tekindor'un canlandırdığı film, izleyicileri tarafından büyük beğeni topladı. Filmin kurgusu konusunda birçok tartışma meydana geldi. Gişe rekorları kıran Müslüm filminde, Müslüm Gürses'in babası Mehmet Akbaş'ın kızı ve eşini öldürdüğü şeklindeki senaryonun gerçek olmadığı ortaya çıktı. 29 Mayıs 1969'de Adana'da meydana gelen olayda, Mehmet Akbaş'ın boşandığı Emine Demirdöver'i, oğlu Ahmet'i kendisine vermediği gerekçesiyle bıçaklayarak öldürdüğü, bu suçtan da 20 yıl hapis cezası aldığı mahkeme kayıtlarına geçti.
19
SILA'NIN, ŞİDDET GÖRDÜĞÜ İDDİASIYLA AHMET KURAL'DAN ŞİKAYETÇİ OLMASI GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
2014 yılında sevgilisi Naz Çekem'in de parmağını kırdığı iddia edilen Ahmet Kural'ı; Şarkıcı Sıla Gençoğlu , 2 Kasım 2018 tarihinde fiziksel şiddet gördüğü iddiasıyla mahkemeye verdi. Mahkeme, Ahmet Kural'ın 3 ay boyunca Sıla'ya yaklaşmamasına yönelik koruma kararı aldırdı. Magazin gündemine bomba gibi düşen olay hakkında tartışmalar sürüyor.
20
ŞEYMA SUBAŞI VE ACUN ILICALI ÇİFTİNİN BOŞANMASI MAGAZİN DÜNYASINDA BOMBA ETKİSİ YARATTI
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı ilişkisi başladığı sırada; Acun Ilıcalı ve Zeynep Yılmaz'ın evliliği henüz sonlanmadığı için bu ilişki magazin dünyasında epey yankı uyandırmıştı. Toplumdan gelen kınamalara rağmen Şeyma Subaşı 9 yıllık aşkı ile evlendi fakat çift, 1 yıl evli kaldı. 26 Kasım 2018 tarihinde, 8 dakikalık bir dava ile sonlanan evlilik, magazin gündemine bomba gibi düştü.
21
ANKARA'DA TREN KAZASI MEYDANA GELDİ
2018 Yılından Akıllara Kazınan Olaylar
13 Aralık 2018 tarihinde, Ankara'nın Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda gerçekleşen tren kazasında, 3 makinistle birlikte 9 kişi hayatını kaybetti. Kaza neticesinde, Türkiye yasa boğuldu.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler