Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

2 Günde 2 Tarihi İmza

08.06.2010 16:01
2 Günde 2 Tarihi İmza

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, iki gündür önemli kararlara ve anlaşmalara ev sahipliği yaptı.

2 Günde 2 Tarihi İmza

Zirvenin en önemli ayaklarından biri, Türkiye ile Rusya arasında nükleer işbirliği anlaşmasının imzalanması oldu. Putin ve Erdoğan'ın hazır bulunduğu anlaşma ile Türkiye nükleer enerji alanında dev bir adım atmış oldu. Bir diğer önemli anlaşma da Azerbaycan ile Türkiye'nin doğalgaz ihracatı ve sevkiyat yolları üzerinde uzlaşmaya varması oldu.

2 Günde 2 Tarihi İmza

Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen nükleer işbirliğini öngören anlaşmaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Seçin imza koydu. Anlaşma ile nükleer tesis ve faaliyetlere lisans verilmesine ilişkin bilgi ve tecrübe değişimi öngörülüyor.

2 Günde 2 Tarihi İmza

Bu kapsamda her iki kuruluş arasında lisanslama ve denetim mevzuatı, radyasyondan korunma, nükleer tesis ekipmanlarının kalite temini, radyoaktif yakıt ve kullanılmış yakıt yönetimi, nükleer/radyoaktif maddelerin ve radyoaktif atıkların güvenliği ve emniyeti, acil durum müdahale ve hazırlık, düzenleyici denetleyici personel eğitim, nükleer radyasyon güvenliği araştırmaları konularında işbirliği hedefleniyor.

2 Günde 2 Tarihi İmza

Rusya ile yaklaşık 20 milyar dolara mal olması beklenen Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak olan Akkuyu santralinde ilk ünitenin en geç 2018 yılında devreye alınması planlanıyor.

2 Günde 2 Tarihi İmza

SAMSUN-CEYHAN BORU HATTI Rusya ile aynı zamanda petrolün boğazlardan taşınmasına yönelik konuların da Rus heyetiyle yapılan görüşmelerde ele alınması planlanıyor. Bu kapsamda, Boğazlar'dan yoğun tanker geçişini engellemek isteyen Türkiye, Chevron, Exxonmobil, BP, Total, ENI gibi büyük enerji şirketleriyle Boğazlar yerine gönüllü olarak by-pass hatlarına yönelmeleri konusunda görüşmeler yürütüyor.

2 Günde 2 Tarihi İmza

Rus hükümetinin de by-pass hatlarına yönelmeye sıcak baktığı Türk Dışişleri yetkilileri tarafından ifade ediliyor. Şirketlerin de bu projeye sıcak bakması halinde Samsun- Ceyhan Hattı'nın kapasitesinin 60 milyon tondan 100 milyon tona çıkarılabileceği belitiliyor.

2 Günde 2 Tarihi İmza

Bu önemli zirvede imzalanan bir diğer anlaşma da Türkiye-Azerbaycan arasında bir süredir sorun olan doğalgaz satış fiyatı üzerine oldu. Fiyat sorunu çözülürken diğer yandan da Türkiye, Şahdeniz 1 ve 2 gaz alanlarıyla ilgili söz sahibi oldu. Böylece Türkiye uzun yıllar gaz tedariki konusunda kendisini garantiye almış oldu.

2 Günde 2 Tarihi İmza

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Sanayi ve Enerji Bakanlığı arasında doğal gaz satışı ve taşınmasına ilişkin deklarasyon ile Azerbaycan'dan Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya doğal gaz satışı ve taşınmasına ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

2 Günde 2 Tarihi İmza

İmza töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de hazır bulundu. Botaş - Socar Şahdeniz Konsorsiyumu tarafından taşınacak olan Şahdeniz 1'de gaz fiyatı, Şahdeniz 2'de 2016 ve sonraki yıllarda devreye girecek olan gaz miktarı ve Avrupa'ya transit taşınması olmak üzere 3 anlaşma imza edildi.

2 Günde 2 Tarihi İmza

Anlaşma ile, Şahdeniz 2'de 2017'den itibaren başlayacak 2 milyar metreküp, 2018'de 4 milyar metreküp, 2019'da 6 milyar metreküp, kademeli şekilde yükselterek 15 yıl içinde Türkiye'nin doğalgaz temini açısından büyüyen ve gelişen Türkiye için önemli bir kaynak olacak.

2 Günde 2 Tarihi İmza

Dünyanın gözünün Türkiye'ye çevrilmesine neden olan bir diğer görüşme de Erdoğan-Ahmedinejad görüşmesi oldu. BM'nin yeni yaptırımlar hazırlığında olduğu İran'ın liderinin İstanbul'da olması ve Erdoğan'ın yanısıra Putin ile de görüşmesi hayli dikkat çekti. Türkiye, görüşme sırasında Ahmedinejad'a şu mesajları verdi:

2 Günde 2 Tarihi İmza

Türkiye, İran'a, BM'deki yaptırım tasarısının önümüzdeki günlerde gündeme gelmesinin muhtemel olduğunu belirterek, tasarının onaylanması durumunda ''ipleri koparmaması'' telkininde bulundu.

2 Günde 2 Tarihi İmza

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) 3. Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesi çerçevesinde İstanbul'da bulunan Türk ve İranlı yetkililer, ABD'nin BM'ye sunduğu yaptırım tasarısı konusunu da çeşitli seviyelerde ele aldı.

2 Günde 2 Tarihi İmza

Bu görüşmelerde, Türk tarafının İranlı yetkililere, tasarının önümüzdeki günlerde gündeme gelebileceği bilgisini aktardığı, İranlıların da Brezilya ve Türkiye ile imzalanan uranyum takası anlaşmasını hatırlatarak, bu konuda ellerinden geleni yaptıklarını söyledikleri öğrenildi.

2 Günde 2 Tarihi İmza

Türkiye, İran'a, müzakere zemininin yitirilmemesi için yine de ''ipleri koparmaması'' ve ''müzakere masasından kalkmaması'' telkininde bulundu.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 04 Haziran 2020 Perşembe 08:46:31