12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

04.04.2012 09:04
12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Türk demokrasi tarihinde bugün dönüm noktası. 12 Eylül referandumuyla yargı yolu açılan 1980 darbesi, hakim karşısına çıkıyor. Kenan Evren ve Tahsin Şa-hinkaya'nın sanık olduğu davaya bütün Türkiye müdahil. Peki bu dava için yazarlar ne yazdı? İşte köşe yazılarından derlediğimiz haberimiz...

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Taha Akyol - Milliyet: Gerçekten Türkiye'de bir “yargı vesayeti” geleneği vardı, yargı siyasete yön vermek isterdi. Bugün toplumdaki algı, siyasetin yargıya yön vermeye başladığıdır. Özellikle hukukçular olarak unutmamalıyız, yargının tarafsızlığı ancak evrensel hukuk kültürünü benimsemekle mümkündür.

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Fehmi Koru - Star: Başkentin hayhuyu dışında kalmaya niyetli bir kuruma dönüştü son zamanlarda Anayasa Mahkemesi... Bugüne kadar genellikle ‘bağımsızlık' özelliği vurgulanırken, esas vurguyu yargı sınıfının ‘tarafsızlığı' üzerinde yoğunlaştıran cümlelere bilhassa dikkat edilmelidir. Anayasa Mahkemesi Başkanının konuşmasını bütün yargı adına verilmiş bir söz olarak kabul edebiliriz.

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Mehmet Ali Birand - Posta: Hiç birbirimizi aldatmayalım. 12 Eylül müdahalesi olduğu gün, bu ülkenin önemli kesimi derin bir “Ohh” çekmişti. Üstümüzden kara bir bulut kalkmıştı. Ancak sonradan baktık ki, darbenin hiç de iyisi olmazmış… Meğer asker, bize “Ohh” dedirtmek için darbe öncesi parmağını kıpırdatmamış…

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Mehmet Ali Birand - Posta: Mehmet Ali Birand - Posta: Şimdi geriye dönüp bakıyorum da, geçmişini böylesine hoyratça harcayan, yerden yere vuran başka bir toplum var mıdır, diye düşünüyorum. Dün, yargı siyaseti kuşatmıştı. Hukuk değil, asker gibi, laik sistemi koruma ve kollama görevini üstlenmişti. Şimdi ise tam tersi yaşanıyor. Yargımız son derece hoyratça davranıyor; uygulamalarıyla vicdanları zedeliyor.

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Ali Bayramoğlu: Bugün tarihi bir gün... Bugün, bu sözleri söyleyen, bu işleri yapan adam, Kenan Evren, bir başka cuntacı general Şahinkaya'yla birlikte yargı önüne çıkıyor. 12 Eylül, her yönüyle, kurucu iktidar, kurumlaştırıcı iktidar, ezici iktidar yüzleriyle, tüm yönleri "boğucu, vahşi ve resmi bir eylemler dizisi"dir.

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Oral Çalışlar - Radikal: Bugün Kenan Evren'i yargılıyoruz. Tarihimizde askeri darbe yapmış iki sorumluyu geç de olsa ilk kez sanık koltuğuna oturtmayı başarmış bulunuyoruz. Yüz yıllık darbelerle dolu bir tarih açısından bu yargılama önemli...

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Ergun Babahan - Star: 12 Eylül davası steril bir dava. Sebebi savcının niyeti. Savcının iddianamesi bu kurumların haklarını korumak üzerine inşaa edilmiştir. 12 Eylül'ün asıl suçu, darbenin ardından işlenen suçları silmekte ve sorgulamamaktadır. 12 Eylül, insanlık suçuysa, darbe sonrası gerçekleştirilen eylemlerden dolayıdır.

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Mehmet Tezkan - Milliyet: Düne kadar ne vardı? Askeri vesayet vardı.. Bu iktidar (Türkiye'ye yaptığı en büyük iyiliktir) askeri vesayeti sona erdirdi.. Aradan bir yıl geçti geçmedi.. Anayasa Mahkemesi Başkanı neden bahsediyor? Hangi tehlikeye dikkat çekiyor? Aktörleri değişmiş yeni vesayet odaklarından!..

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Eyüp Can - Radikal: Eğri oturup doğru konuşalım. 12 Eylül darbesine yargı yolunu referandumla AK Parti hükümeti açtı. Ve bugün tüm partiler müdahil sıfatıyla o yoldan yürümek istiyor.

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Erdal Şafak - Sabah: Geçmişiyle yüzleşmeyen toplumlar geleceğe yönelemez. Çünkü geçmişin acıları, yaraları, sorulmamış hesapları, bir pranga gibi geleceğe yürüyüşünü engeller.

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Mehmet Y. Yılmaz - Hürriyet: Evet, Türkiye'nin bir “güçler ayrılığı” sorunu var ve bunu çözümlememiz gerekiyor. Ama Türkiye'nin artık bir “adil yargılama” sorunu da var ki onu çözecek olan da yargının kendisinden başkası değildir.

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Mustafa Ünal - Zaman: Şimdi hesap zamanı... 'Müdahil olmak için başvuranlar' çığ gibi. Sesi çıkmayan bir kişi kaldı. Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel... Oysa 12 Eylül darbesi, önce onu vurdu. Başbakan koltuğunda o oturuyordu çünkü. 12 Eylül'e karşı en önde yürümesi gerekirken bugün sessiz kalması manidar. Kişisel hesap değil bu. Türkiye'nin geleceği söz konusu. Demirel kendisi için, ülkesi için duyarlı olmalıydı.

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Hikmet Çetinkaya - Cumhuriyet: Askeri darbeler, bu toplumu her dönem ileriye değil geriye götürmüştür. Darbeler, işkence, ölüm, baskı getirir... Ve Türkiye'de darbeler Atatürk ilkelerini, laikliği, demokrasiyi koruyup kollama adına yapılır. Gerçekten 12 Eylül askeri darbesi niçin yapıldı? Akan kanı durdurmak için mi yoksa ABD için mi?

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Hikmet Çetinkaya - Cumhuriyet: Darbe, Abdi İpekçi, Doğan Öz, Kemal Türkler, Ümit Kaftancıoğlu, Cevat Yurdakul, Gün Sazak, Balgat, Bahçelievler, İnciraltı yurtları, Kahramanmaraş, kanlı 1 Mayıs katliamları için mi yapıldı? Bu darbe derinliğine tartışılmadan, kontrgerilla gerçeği konuşulmadan, 24 Ocak Kararları, IMF masaya yatırılmadan içi boş bir dava olur.

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Hikmet Çetinkaya - Cumhuriyet: Yine bu darbe salt 95 yaşındaki Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'yla sınırlı değildir... İşkenceciler, katiller, kontrgerilla neden bu davada yok? Tarikat şeyhleriyle pazarlık yapmış, onların desteğiyle şahlanmış bir 12 Eylül... Aslında bu konuyu ben değil, Mehmet Kutlular, Mehmet Şevket Eygi yazsa, Süleyman Demirel çıkıp anlatsa daha iyi olmaz mı?

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

Selahattin Demirtaş: "Darbenin üzerinden 30 yıl geçmiş olmasına rağmen Türkiye'de yöneticilerin darbelerden ders alamamış olmaları hazin bir tablodur" dedi.

12 Eylül Davası İçin Kim Ne Dedi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz 12 Eylül'de mağdur olan bir siyasi partiyiz. Genel başkanımız tutuklandı. Mal varlıklarımıza el kondu, partimiz kapatıldı. Doğal olarak biz de mağdur sıfatıyla taraf olacağız" dedi.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Mayıs 2020 Cuma 18:00:28