Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

22.01.2009 22:21
10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

Oxford Üniversitesi eski tarih profesörü Rum Ronaldos Kaçaunis, 12 yaşındayken Magosa'da yaşadığı ve Rumların 32 Türk'ü öldürdüğü katliamı anlattı.

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

Tiyatro oyuncusu Atilla Olgaç'ın 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında 10 Kıbrıslı Rum'u öldürdüğünü söylemesi ve ardından bu açıklamasının "senaryo" olduğunu itiraf etmesi tartışılırken, Oxford Üniversitesi eski tarih profesörü Rum Ronaldos Kaçaunis, Rum Haravgi gazetesine, 12 yaşındayken Magosa'da yaşadığı ve Rumların 32 Türk'ü öldürdüğü katliamı anlattı.

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

Kaçaunis şu ifadeleri kullandı: "Üç Yunan subayın aracına yapılan saldırının intikamını almak isteyen bir grup, Rum bölgesindeki bankalar ve dükkanlardan Türkleri topladı.

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

"Onları kapalı araçlara doldurup kent dışında bir köyde ateşli silahlarla öldürdüler ve toplu mezara gömdüler. Bu olayın çok sayıda şahidi vardı. Ama herşeyi bilen Magosa polisi sustu. O günkü şartlar altında olay bırakıldı. Mezarlar bulunamadı, suçluların kimlikleri belirlenmedi, yargılanmadılar. Bu katliam tartışılmadı bile."

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

" dediAtilla Olgaç "Kılıç karakteriyle senaryo gereği adam öldürdük. Ama ne yazık ki bu vatan için ben gerçek hayatta 10 kişiyi vurdumişti

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

Olgaç'ın sözleri, Rum Kesimi'nde bile şüpheyle karşılanmaya başladı. Politis gazetesinde yayınlanan bir yazıda, Olgaç'ın anlattığı hikayenin "hayal ürünü olabileceği" bildirildi. Olgaç'ın Rum esirin 19 yaşında olduğunu nasıl bildiğini sorgulayan gazete, "Ne komutanını hatırlıyor, ne bu olayın nerede geçtiğini, ne de tarihini. Ya ruh hastasıysa" ifadesini kullandı.

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

Gazete, "1974'te üç Türk köyünün kadın-çocuk yakılması savaş suçu değil miydi? Peki biz hangi katliamcıyı yakaladık" diyerek özeleştiri de yaptı.

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

Öte yandan Rumlar, Olgaç için uluslararası tutuklama emri çıkarılması için harekete geçti. Rum Yönetimi'nin, Olgaç'ın açıklamalarında suç unsuru bulunursa, Rum Başsavcılığı'nın isteği doğrultusunda kırmızı bülten çıkaracağı bildirildi.

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

Rum yönetiminin Olgaç'ın açıklamalarını, AB'de “Türkiye'ye baskı” aracı olarak kullanmaya hazırlandığı da gelen bilgiler arasında. Ana muhalefet DİSİ milletvekili ve Meclis Hukuk Komitesi Başkanı Yoannis Nikolau, “Bu açıklama, kayıp akıbetlerinin belirlenmesinde bilgi vermesi için Türkiye'ye baskı yapılması yönünde değerlendirilebilir” dedi

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

Olgaç'ın doğru söyleyip söylemediğinin Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi veya BM Komitesi tarafından da araştırılabileceği görüşünü ortaya koyan Kliridis, Olgaç'ın ilk açıklamasının “doğruluğuna” inandığını belirterek, doğruyu söylemese bile, kopardığı gürültü nedeniyle cezalandırılması gerektiğini belirtti.

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı, Rıza Türmen, Rumların başvurması halinde AİHM'nin davayı kabul edebileceğini söyledi

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

Türmen şöyle konuştu: "AİHM söz konusu başvuruyu ‘öldürme' ve ‘soruşturma' olmak üzere iki açıdan değerlendirecektir. Öldürme olayı varsa bunu zaman bakımından inceleyecektir. Türkiye'nin AİHM'in Türkiye'nin bireysel başvurusunu kabul ettiği tarih 1987'dir. Öldürmeyle ilgili iddia ise 1974 yılına aittir"

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

"Dolayısıyla AİHM zaman bakımından bunu reddedecektir. Ancak Rumlar dava açarsa, olayın kendisi 1987'den önce olsa bile mahkeme, soruşturmada sürekli bir ihmal tespitinde bulunursa başvuruyu kabul edecektir"

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

"Türkiye'nin bu iddiaya ilişkin AİHM karşısında güç duruma düşmemesi için olayı öğrendiği tarihten itibaren derhal etkin bir soruşturma için hemen harekete geçmesi gerekir. Şahsın o tarihte savaşa katılıp katılmadığını belirlemesi ‘İddiayı yeni öğrendim ve etkin soruşturma başlattım' demezse zor duruma düşecektir"

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

Olgaç: bugün o komutanın 'Hep sahnede numaradan mı adam öldüreceksin. Silahı al da, gerçekten öldür bakalım. Nasıl oluyormuş' dediğini hatırlıyorum. " dedi.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 07 Haziran 2020 Pazar 13:05:17