Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

10 Efsane Kadın Casus

23.09.2009 12:09
10 Efsane Kadın Casus

Mata Hari Doğum yeri: Hollanda Hangi ülkenin casusu: Fransa ve Almanya 1876'da Hollanda'da orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mata Hari, ailesi tarafından rahibe okuluna gönderildi ve burada bir iskoç kaptana aşık olup evlendi. Doğu Hint Adaları'na kocasıyla birlikte giden Mata Hari, gizemli Hint danslarına merak saldı. Adını da buradan alıyor. Mata Hari'nin ismi Malay dilinde şafağın gözü anlamına geliyor.

10 Efsane Kadın Casus

Gerçek adı Margareta Zelle olan Mata Hari'yi Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar kadrolarına aldı. Mata Hari başta Almanlar için çalıştı. Fransa casusluk teşkilatı bir süre sonra onun Almanlar hesabına çalıştığını anladı.

10 Efsane Kadın Casus

Fransızlar Zelle'ye iki taraflı çalışması teklifinde bulundular. Zelle de bunu kabul etmiş göründü. Ancak Fransızlar ona güvenmiyordu. Bu yüzden Mata Hari'yi denemek için Belçika'ya altı Fransız ajanla ilişki kurması için gönderdiler. On beş gün içinde bu altı ajanın tamamı da Almanlar tarafından yakalandı ve kurşuna dizildi.

10 Efsane Kadın Casus

Kraliçe Stephanie Julianna von Hohenlohe Doğum yeri: Avusturya Hangi ülkenin casusu: Almanya, ABD 1930'da Almanya aristokrasisinin iyi eğitimli, varlıklı ve güzel kraliçesi, Londra elitleri arasında geçirdiği süre boyunca İngiliz kabinesinden kendine iyi bir çevre edindi. Çekiciliğini ve cinsel cazibesini cömertçe kullanan kraliçe, bir süre sonra bu cazibesini Hitler için kullanmaya başladı ve Hitler için casusluk yaptı.

10 Efsane Kadın Casus

İkinci Dünya Savaşı sona erince Londra'da Alman ajanı olmak işe yaramaz duruma geldi. Kendini İngiltere'de güvende hissetmeyen Stephanie Julianna, ABD'ye yerleşti. ABD'ye yerleştikten sonra hükümet tarafından Hitler'in psikolojik profilini anlatan bir kitaba referans sağlaması için görevlendirildi.

10 Efsane Kadın Casus

Elizabeth Bentley Doğum yeri: ABD Hangi ülkenin casusu: Sovyetler Birliği, ABD İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD'deki en başarılı kadın Sovyet casuslarındandır. Naziler hakkındaki gizli bilgileri Sovyet yandaşlarına geçirmiştir.

10 Efsane Kadın Casus

Sevgilisi ölünce ve Sovyetler Birliği'ndeki kontaklarını kaybedince ABD'deki FBI örgütüne yaklaşık 150 Sovyet ajanının adını ispiyonladı.

10 Efsane Kadın Casus

Lona Cohen Doğum yeri: ABD Hangi ülkenin casusu: Sovyetler Birliği Komünist parti üyesi Cohen, savaştan sonra eşiyle birlikte Londra'ya yerleşti. Daha sonra İngiliz ordusunun sırlarını Sovyetler Birliği'ne taşımak için oluşturulan ajan halkasının bir parçası oldu.

10 Efsane Kadın Casus

Ajanlığı İngilizler tarafından fark edilince 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İki ülke arasındaki casus değişimi sayesinde ülkesine döndü ve ülkesi tarafından onur madalyasına layık görüldü.

10 Efsane Kadın Casus

Violette Szabo Doğum yeri: Fransa Hangi ülkenin casusu: İngiltere, Fransa Szabo'nun zekası, güzelliği ve kısa ömrü onu efsane yapmaya yetti. Paris'te doğan ama sonra İngiltere'ye yerleşen Szabo, kocasının ölümünden sonra İngiliz Gizli Servisi SOE'ye giriyor.

10 Efsane Kadın Casus

Burada sıkı bir eğitim aldıktan sonra Fransız Direnişi'nde başarılı girişimlerde bulundu.

10 Efsane Kadın Casus

Daha sonra Almanlar tarafından yakalanan Szabo 1945'te idam edildi.

10 Efsane Kadın Casus

Virginia Hall Doğum yeri: ABD Hangi ülkenin casusu: ABD, İngiltere, Fransa İngiliz SOE ajanı olan Hall, sayısız başarılı girişimde bulunmuştur. Özellikle Fransız Direnişi'nde hiçbir polis kuşatmasında yakayı hiç ele vermemiştir.

10 Efsane Kadın Casus

Daha sonra İspanya'ya kaçarak ABD'nin bir örgütüne katıldı. 1930 yılında bir bacağını kaybetti.

10 Efsane Kadın Casus

Krystyna Skarbek Doğum yeri: Polonya Hangi ülkenin casusu: İngiltere Skarbek'in İngiliz Gizli Servisi SOE'deki sıradışı kaynakları onu İkinci Dünya Savaşı'nın en başarılı casusu yaptı.

10 Efsane Kadın Casus

Polonya, Fransa, Mısır ve Macaristan'da sayısız başarıya imza attı. Esas ününü de iki SOE ajanını Alman Gizli Servisi Gestapo'dan kurtarınca elde etti.

10 Efsane Kadın Casus

Savaş sonrasında Skarbek hem kendi ülkesi tarafından hem de hizmet ettiği diğer ülkeler tarafından terk edilmiş bir şekilde buldu. Skarbek 1952 yılında öldürüldü.

10 Efsane Kadın Casus

Nancy Wake Doğum yeri: Yeni Zelanda Hangi ülkenin casusu: Yeni Zelanda, İngiltere, ABD, Fransa, Avustralya İkinci Dünya Savaşı çıktığı sırada Fransa'da gazetecilik yapıyordu. Fransız Direnişi'nde gönüllü kuryelik yapan Nancy'nin kellesi için Gestapo milyonlar ortaya koydu.

10 Efsane Kadın Casus

Sahip olduğu el çabukluğu ve ince zeka sayesinde bir Alman askerini elleriyle öldürdü. Savaş sonrasında 5 ülke onu İkinci Dünya Savaşı'nın en büyük kadın ajanı ilan etti.

10 Efsane Kadın Casus

Brita Tott Doğum yeri: Danimarka Hangi ülkenin casusu: Danimarka 1442'de Danimarka'nın asilzade ailelerinden birinin kızı olan Tott, İsveç Kraliyet Ailesi'nden gelen soylu bir asille evlendi. 10 yıl sonra İsveç, Danimarka ile savaşa girince Tott kendi ülkesi için casusluk yaptı.

10 Efsane Kadın Casus

Tott yönetimsel bilgilerin yanında ayrıca isveç'in askeri alanda attığı her adımı da ülkesine sızdırdı. İsveç kralı VIII. Charles,sonradan aileye katılmış Brita Tott'u casusluk suçundan dolayı ağır bir cezaya çarptırdı. Özel olarak hazırlanmış bir duvara canlı canlı astı. Uzunca bir süre asılı kalan Tott daha sonra affedildi ve ömrünün son günlerini kendi ülkesi Danimarka'da geçirdi.

10 Efsane Kadın Casus

Melita Norwood Doğum yeri: İngiltere Hangi ülkenin casusu: Sovyetler Birliği Melita Norwood İngiltere'de bir devlet memuruydu. Nükleer Araştırma Merkezi'nde yürütülen gizli çalışmalarda hassas birtakım dökümanları eline geçirmesi, İngilizlerin değil Sovyetler Birliği'nin dikkatini çekmiş olacak ki, 1940 yılında Sovyetler Birliği tarafından ajan olarak görevlendirildi.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 07 Haziran 2020 Pazar 11:35:29